Tuny oleje z usmažených kaprů ucpávají kanalizaci

České Budějovice – Některá česká města se potýkají s ucpanou kanalizací. Po tradiční štědrovečerní večeři se do ní totiž dostalo množství tuků, které lidé po smažení většinou nalili přímo do odpadu. Také v českobudějovické čističce bojují už druhým dnem s hmotou jen sotva tekutou. Lidé v krajském městě totiž nově rozmístěné kontejnery nevyužili a do odpadu spláchli rekordních 10 tun tuků. Vodohospodáři předpokládají, že potrvá minimálně týden, než nádrže čistírny zbaví všech tuků.

Odpadní voda ze stotisícového města pomalu protéká hlavním českobudějovickým kanálem. Na hladině je patrná vrstva oleje, pracovníci čistírny její část odstraňují pomocí bagru. Zanesené zařízení musejí čistit od rána, hrudky tuku končí v kontejneru. Už před polednem se zcela zaplnil.

Problémy hlásí čety také přímo z ulic. Některým kanalizačním potrubím splašky neproudí, tuky totiž vytvořily pomyslný špunt. „Čistili jsme tři přípojky a jednu kanalizační šachtu,“ popisuje Jitka Kramářová z vodohospodářské firmy.

Tuky z kanalizace
Tuky z kanalizace

Radnice letos chtěla podobným škodám zabránit. Rozmístila na osmi stanovištích po městě speciální kontejnery na tuky. Obyvatelé je ale nevyužili, podle některých lidí může být příčinou nedostatečné označení. Ani tak se radnice nemíní vzdát, do poloviny roku rozmístí po městě další zelené kontejnery.

Video Reportáž Aleše Hazuky
video

Reportáž Aleše Hazuky

Náklady na likvidaci těchto látek v městské čistírně teď narostly o desetitisíce korun. Zatím se je daří likvidovat, pokud by se ale dostaly mimo kanalizaci, mohou vážně ohrozit životní prostředí.