Denně kolem projedou stovky lyžařů, grog na zahřátí tu ale nedostanou. Sokolská bouda vypadá v černohorské mlze jako přízrak. „Sokolská bouda byla postavena jako srub. Tak velká roubená stavba v Česku jinak neexistuje,“ prohlásil Pavel Klimeš, krajinný ekolog. „My jsme to kupovali opravdu už jen jako pozemek, protože už tehdy to byl dům, s nímž se nedalo dělat nic jiného než ho nechat zbourat,“ řekl zástupce vlastníka Sokolské boudy Martin Kulík.
Sokolové stavěli boudu svépomocí – materiál nosili na Černou horu na zádech v batohu. Dnešní stav je výsledkem chaotické restituce v devadesátých letech. „Česká obec sokolská potřebovala se státem vyřešit, jestli vůbec je nástupnickou organizací a jestli je, nebo není předmětem restituce přímo Sokolská bouda, což trvalo 6 let,“ poznamenal starosta TJ Sokol v Dolní Kalné Miroslav Fejt.
Od druhé světové války už z hřebenů Krkonoš zmizelo bez náhrady sedm velkých horských hotelů. Sokolská bouda je další na řadě. „Hřebenové boudy jsou pro nás zásadní, protože nám vytváří cíl pro hosty v údolí,“ konstatoval Klimeš.
Majiteli Sokolky se dnes nevyplatí ani její zbourání. O to se místo něj asi už brzy postará horské počasí.
