Z Plzně zmizí automaty na lístky MHD

Plzeň - Plzeňské městské dopravní podniky dnes začaly odstraňovat z ulic automaty na papírové jízdenky. Důvodem je ztrátovost provozu plechových skříní, které jsou častým cílem zlodějů a vandalů a využívá je stále méně cestujících. První z celkem 74 automatů zmizel ze Zábělské ulice v okrajové čtvrti Doubravka. Všechny budou z ulic odvezeny do března. Budou nabídnuté k prodeji, ty nejstarší chtějí sběratelé.

Cestující MHD v Plzni si už od 1. ledna nemohou v automatech nechat vytisknout jízdenku, ale papírové jízdenky jsou dále k dostání v desítkách trafik, na nádražích a v infocentrech. „K odpojení všech jízdenkových automatů v Plzni a přilehlém okolí nás vedly neúměrně vysoké výdaje vynakládané na odstraňování následků vandalismu a údržbu automatů i fakt, že tento distribuční kanál je čím dál méně využívaný,“ uvedla mluvčí podniku Kateřina Fránová. Podle nedávného průzkumu je používalo jen necelých šest procent cestujících. Automaty tak byly ztrátové; ročně přicházel podnik o dva až tři miliony korun. Lidé se z nich snažili dostat peníze, ničili je nebo je pomalovali sprejem.

První plechové skříně Merona s oranžovou barvou se objevily v Plzni v roce 1981. Z celkového počtu jich je nyní menší třetina. Zájem o ně mají čtyři sběratelé, kteří je chtějí do muzea. Nové stříbrné stroje Cale, které byly po Plzni instalovány v letech 1996 až 2004, najdou zřejmě uplatnění v jiných městech. „Obvolali jsme kolegy z dopravních podniků, ale zájem nebyl. Do 14 dnů je nabídneme k odkupu menším městům jako jsou Domažlice a Rokycany. Nechají se použít jako parkovací automaty. Některé mají i sluneční baterie a nepotřebují přívod elektřiny,“ uvedl výrobně technický ředitel PMDP Luboš Pašek.

Papírové jízdenky budou nadále k dostání na prodejních místech, jejichž seznam je na webu PMDP. Další alternativou pro nákup jednotlivého jízdného je SMS jízdenka, zavedená v září 2010. „Dále zůstává prodej jednotlivého jízdného v cardmenech ve vozech prostřednictvím Plzeňské karty nebo Plzeňské jízdenky a jízdenka u řidiče,“ uvedla Fránová.