Chovateli u Lanžhota někdo střílí ovce

Lanžhot – Na oploceném pozemku u rybníka Křenová někdo střílí ovce, které patří lanžhotskému chovateli Petru Uhlířovi. Od roku 2010 se ovce staly terčem neznámého střelce celkem čtyřikrát, naposledy přišel chovatel o dvě zvířata o silvestrovské noci. Celou věc už nahlásil policii.

V ohradě kdysi pobývalo šestnáct ovcí, dnes zbývají majiteli už jen čtyři. Zbylých dvanáct zvířat padlo za oběť neznámému pachateli. Čtyřikrát v posledních dvou letech našel Petr Uhlíř na svém pozemku mrtvá zvířata. Poslední smutný nález ho čekal na Silvestra. „Našel jsem jednu ovci střelenou do krku, ta už byla mrtvá, a druhou postřelenou, která dokonávala. Obě byly březí,“ popsal Petr Uhlíř.

Ovce chová Uhlíř na oploceném pozemku, kde se zvířata volně pohybují. Součástí pastviny je i rybník Křenová, kam občas majitel po domluvě pouští rybáře. Ti v létě sedávají u vody i dlouho do noci, Uhlíř má proto strach, aby neznámý střelec neminul cíl a místo ovce omylem nevystřelil po člověku. Podle nalezených patron Petr Uhlíř usuzuje, že střelec nejprve útočil kulovnicí, poslední střelba se ale odehrála malorážkou. 

Video Moravští vinaři vyhráli boj o značku BIO
video

Moravští vinaři vyhráli boj o značku BIO

Moravští vinaři vyhráli boj o značku BIO

Petr Marcinčák o Biovínu

Kdo může být strůjcem útoků, majitel neví, nikoho zatím obviňovat nechce. Tvrdí ale, že by situace mohla mít politický podtext. „Jsem opoziční zastupitel a dost často kritizuji vedení obce. Nemyslím si, že by s tím vedení obce mělo něco společného, ale dotyčný pachatel se tímto může chtít někomu zavděčit,“ uvažoval Uhlíř. Podle něj dochází k útokům často po zasedání zastupitelstva. Chovatel ale zdůraznil, že jde jen o jeden z motivů, který mu přišel na mysl. „Vůbec tomu nerozumím, nechápu to,“ dodal majitel. 

Za informace vedoucí k dopadení pachatele slíbil odměnu, zároveň vše předal na policii včetně střel pro balistickou zkoušku. „V minulosti už jsme k majiteli vyjížděli, v roce 2010 přišel celkem o šest ovcí. Případ jsme řešili pro podezření z přečinu poškozování cizí věci, ale bohužel se nepodařilo zjistit, kdo má střelbu na svědomí,“ uvedla břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová s tím, že zatím nelze potvrdit, zda je střelcem stále stejný pachatel.

Střelba na zvířata soukromých chovatelů není v Česku zcela nevídaná. S podobným problémem se loni potýkal například majitel stáda na Klatovsku.

Z šestnácti ovcí zůstaly jen čtyři
Zdroj: ČT24