Bystřice zvažuje koupi hotelu, bojí se ghetta v centru města

Bystřice pod Hostýnem – Bystřice pod Hostýnem zřejmě bude muset koupit nevyužívaný hotel v centru města. Majitel hrozí, že jinak budovu prodá agentuře, která do něj nastěhuje problémové obyvatele z blízkého Přerova. Město má ale už nyní úvěr na 24 milionů korun, muselo by se tak dál zadlužit. Před stejnou situací stálo i Blansko na jižní Moravě. Tamní radnice nakonec loni v září zchátralý hotel Dukla koupila za 30 milionů. Od té doby ale marně hledá pro hotel využití a soukromého investora.

Kroměřížský podnikatel a jednatel společnosti Hotel Podhoran Radovan Křemeček chce hotel, pro který už nemá využití, prodat. Město jeho nabídku nejprve odmítlo s tím, že na koupi a provoz takového zařízení nemá peníze. Strach z nových nepřizpůsobivých návštěvníků ale donutil město ke změně názoru. Podnikatel totiž radnici v dopise oznámil, že jej oslovila agentura, která zajišťuje bydlení pro sociálně slabé, s tím, že chce hotel za 25 milionů koupit. Nedaleký Přerov totiž prodal domy v problémové lokalitě developerovi, který je chce zbourat. Jednou z variant je přestěhovat některé jejich obyvatele do Bystřice.

"Nabídka, kterou společnost zajišťující bydlení pro sociálně nepřizpůsobivé učinila, je pro mě natolik zajímavá, že jsem nucen se jí vážně zabývat. Vzhledem k tomu, že cítím za takový krok morální odpovědnost, a rovněž ke skutečnosti, že by vybudování a provozování takového zařízení v samotném centru města vyvolalo velkou nevůli u obyvatel města Bystřice pod Hostýnem, obracím se proto na vás jako na zástupce města s nabídkou na odkoupení této nemovitosti," píše Radovan Křemeček v dopise.


V dopise městu proto Křemeček navrhl, aby hotel přestavělo na nájemní byty, vytvořilo v něm kancelářské prostory nebo jej využívalo komerčně. „Problémy, které spolu s takovými ubytovnami vznikají, jsou známé a nikdo z nás si je nepřeje. Proto jsme vytvořili záměr využití hotelu a předložili jej bance, která by případně městu poskytla úvěr,“ popsal kroky města starosta Zdeněk Pánek (ZHN). V úvahu podle něj přichází například sestěhování městského úřadu, který je v současné době roztříštěn ve třech objektech.

Podnikatel ale čelil kritice, že se město snaží vydírat. „Nedělám nic nelegálního, jen se snažím prodat svůj majetek. Město je pro mě partner číslo jedna, ale pokud definitivně odmítne, je logické, že nabídnu hotel jinému kupci,“ bránil se Křemeček. Z jeho setkání se starostou Bystřice pod Hostýnem nakonec vzešla dohoda, že s prodejí počká na definitivní rozhodnutí města.

Hotel je v centru města, a dokonce sousedí s budovou radnice na Masarykově náměstí. Křemeček jej vlastní čtyři roky. Naposledy jej pronajal stavební firmě, která stavěla obří podzemní zásobníky pro Čepro v nedalekém Loukově. Stavbu ale dokončila, hotel vyklidila a Křemečkovi se pro něj nepodařilo najít nové využití.

Proč se vyplatí pronajmout byty sociálně slabým?

Lidé bez práce a bez reálné šance ji získat mají nárok na státní příspěvek na bydlení ve výši sedmdesáti procent jejich nájmu. S výší nájmu logicky vzrůstá také příspěvek. A právě toho spekulanti využívají. Firma cíleně nájmy v bytech pro sociálně slabé nadhodnotí, aby veškeré náklady s bydlením pokryl státní příspěvek. Chybějících třicet procent pak často majitel nemovitosti nájemníkům „velkoryse“ odpustí. Sociálně slabí tak hromadně končí v ubytovnách, kde žijí v nevyhovujících podmínkách, ale paradoxně v nejdražších pokojích.


Video Reportáž Josefa Kvasničky
video

Reportáž Josefa Kvasničky