Prachatičtí strážníci kontrolují opuštěné chaty i domy dovolenkářů

Prachatice – Lidé, kteří odjíždějí na dovolenou, mají v Prachaticích o starost méně. Nově tam totiž začala fungovat služba, kdy strážníci bezplatně opuštěné domy hlídají. Před odjezdem jen stačí vyplnit stručný formulář a o zbytek už se postarají městští strážníci, kteří domy kontrolují každý druhý den. Služba se do Prachatic rozšířila z Českého Krumlova, kde ji pravidelně využívají desítky lidí.

Služba má být hlavně preventivním opatřením. Když hlídka městské policie najde dům, který nebude dostatečně zabezpečený, zavolá majiteli a státní policii. „My jsme regionem spíše s menším výčtem kriminality, ale i přesto bych to nebral na lehkou váhu,“ uvedl starosta Prachatic Martin Malý (ODS). 

U nahlášených budov provádějí strážníci hlavně vizuální kontrolu dveří a oken. Službu ovšem kromě Prachatických mohou využít i majitelé rekreačních objektů v okolních obcích. „Když je třeba majitel celou zimu pryč, tak kontrolu takového objektu provádíme minimálně jednou týdně,“ uvedl velitel městské policie Ivo Novotný. 

Video Reportáž Veroniky Kabátové
video

Reportáž Veroniky Kabátové

Služba už několik let úspěšně funguje v nedalekém Českém Krumlově, kde už ji policie z období letních prázdnin rozšířila na celý rok a nově i ni projevili zájem i majitelé penzionů. Loni ve městě strážníci nezaznamenali žádné narušení u hlídaných objektů.