První letošní mláďata v jihlavské zoo jsou stylově u ježků

Jihlava – Chovatelé jihlavské zoo se konečně dočkali prvních letošních přírůstků. Postarali se o ně u ježků ušatých a bělobřichých. Tři samičky porodily v pondělí celkem osm mláďat. Ježci ušatí mají trojčata, dvěma samičkám ježků bělobřichých se narodilo celkem 5 mláďat. Malí ježci váží po narození jen kolem deseti gramů, zatím se proto schovávají u matek. Dospělí jedinci obou druhů jsou k vidění v noctunariu africké vesnice Matongo.

„Doba březosti u ježků trvá 35 dní, mláďata se rodí slepá a hluchá a bez bodlin, které jsou sice již vytvořeny, ale schované pod tenkou kůžičkou. Do dvanácti hodin po porodu bodliny vylezou na povrch, jsou ale ještě asi 2 týdny měkké a vůbec nepíchají,“ uvedla zoo na svých stránkách.

Domovem ježka bělobřichého jsou savany a lesnaté oblasti od Senegalu po Súdán a Zambii. Ježek ušatý žije ve stepích, polopouštích a u lidských domů v severní Africe a v Asii. „Oba druhy ježků se v Jihlavě daří dobře rozmnožovat,“ podotkla mluvčí zahrady Kateřina Kosová. Odchováno už bylo přes 30 mláďat, která putovala převážně do privátních chovů.

Z jihlavské zoo je i večerníčkový ježek Aladin

Ježky bělobřiché chová jen zoo v Jihlavě, ježky ušaté mohou lidé vidět i v zoologických zahradách v Plzni a Praze. I když ježek patří mezi hmyzožravce, pochutná si i na myších a dalších drobných obratlovcích. Masitý jídelníček si zpestřuje ovocem a různými semeny.

Za celý minulý rok se v jihlavské zoologické zahradě podařilo rozmnožit 61 druhů exotických zvířat, na svět přišlo dohromady 381 mláďat. Podle mluvčí k vysokému počtu přispělo i to, že hodně mláďat bylo u plazů a žab. V zahradě se mimo jiné narodila i dvojčata levhartů sněžných. U malých drápkatých opic, jichž má jihlavská zoo největší kolekci v Česku, přibylo během loňska 28 mláďat.

Zoologická zahrada chová kolem 190 exotických druhů, chovatelé pečují přibližně o 1 500 zvířat. V minulém roce se na ně přišlo podívat 265 953 lidí. Byla to druhá nejlepší návštěvnost v historii této zoo.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Masarykův okruh v Brně čelí prvnímu náporu fanoušků

Brněnský Masarykův okruh, kam se po pěti letech vrací mistrovství světa silničních motocyklů, čelí v pátek dopoledne prvnímu náporu fanoušků. Kvůli deštivému počasí policisté prioritně směrují motorizované návštěvníky MotoGP na zpevněné parkovací plochy. Největší parkoviště na takzvaném Jelínkově poli je zatím uzavřené. V případě potřeby se bude parkovat také na silnici od Kývalky k Rosicím na Brněnsku. „Dbejte aktuálních pokynů policistů a pořadatelů,“ zdůraznili strážci zákona.
10:16Aktualizovánopřed 2 mminutami

Zlín modernizuje desítky přechodů a křižovatek. Má to zkrátit i čekání v kolonách

Zlín modernizuje celkem pětačtyřicet křižovatek a přechodů za skoro čtvrt miliardy korun. Jedná se o jednu z největších dopravních investic za posledních deset let. Většinu nákladů pokryjí dotace. Vedení města si od úprav slibuje plynulejší a bezpečnější provoz ve městě.
před 11 mminutami

Soud uznal vinu dvou obžalovaných za podvody s řidičáky ve Varnsdorfu

V případu rozsáhlých podvodů při vydávání řidičských průkazů ve Varnsdorfu uznal okresní soud v Děčíně vinu dvou obžalovaných, konkrétně zkušebního komisaře a tlumočníka. Výši trestů zatím soudkyně Pavlína Müllerová nesdělila. Čtení rozsudku bude trvat několik hodin. Další obžalované již soud potrestal dříve.
před 40 mminutami

Návrat MotoGP do Brna. Opatření připravil dopravní podnik i policie

Začíná mistrovství světa silničních motocyklů na Masarykově okruhu v Brně. Kvůli MotoGP brněnský dopravní podnik nasazuje desítky autobusů a posilových spojů. Policie se připravuje na případné dopravní komplikace, přichystala i rozsáhlá bezpečnostní opatření. Velká cena se na Masarykův okruh vrací po pěti letech, potrvá od pátku do neděle. Pořadatelé očekávají až dvě stě tisíc diváků.
před 1 hhodinou

Vědci na Vysočině zkoumají dopady změny klimatu

V rámci mezinárodního projektu přijeli vědci na Vysočinu zkoumat dopady změny klimatu. Experti budou čtyři roky monitorovat zadržování vláhy v tamní půdě v souvislosti s teplotními extrémy a podle toho pak třeba vybírat stromy pro sázení. „Tento region je velice specifický kvůli klimatickým podmínkám a byly tady velké zásahy kvůli kůrovci,“ vysvětluje výběr lokace Michal Kepka z katedry geomatiky Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni. Kromě Vysočiny bude výzkum probíhat například i v Rakousku, Finsku a Arktidě.
před 4 hhodinami

Oprava železničního mostu stála skoro čtvrt miliardy, vlaky po něm ale téměř nejezdí

Vlaky po unikátním zvedacím mostě do Lužce nad Vltavou na Mělnicku jezdí jen výjimečně, jeho oprava přitom stála téměř čtvrt miliardy korun. Středočeský kraj nechce platit za železniční dopravu do obce kvůli malému zájmu cestujících. I proto je úsek na novém seznamu jedenácti tratí, které by se mohly zrušit.
před 13 hhodinami

Kraj zvažuje zrušení porodnice v Rychnově. Rodiček je málo

V areálu nemocnice v Rychnově nad Kněžnou spěje ke konci modernizace a dostavba. Vedení Královéhradeckého kraje zvažuje, že pak už nebude v nemocnici porodnice. Důvodem je nízký počet porodů, kterých má zařízení necelé čtyři stovky ročně. Personál porodnice vyzývá k diskusi, zachování porodnice prosazují i obce.
včera v 10:04

Na Vsetínsku postaví fotbalové hřiště neobvyklá firma. Ředitelství silnic a dálnic

Ředitelství silnic a dálnic staví obvykle silnice, dálnice nebo mosty, ale v Jablůnce na Vsetínsku ho čeká nová zkušenost. Vybudovat fotbalové hřiště. Náhradou za to, které silničáři obci zabrali kvůli stavbě nové komunikace. Ke svému závazku se hlásí a počítají s částkou padesáti milionů korun. Za nový trávník, kabiny, tribunu, technický dozor i zaplacení specializovaných projektantů, kteří zvládnou sportovní projekt. Jablůnka by se tak měla v roce 2027 dočkat hned dvojí slávy. Nová silnice ji zbaví tisíců aut a její fotbalisté budou dávat góly zase na svém hřišti.
včera v 06:30
Načítání...