Premonstráti v Želivě vzpomínají na opata Tajovského

Želiv (Pelhřimovsko) - Letošní rok zasvětili premonstráti v Želivě opatovi Vítu Bohumilu Tajovskému. Právě dnes by se dožil sta let. V želivském klášteře začínal a na sklonku života se do něj vrátil. Tady také před třinácti lety zemřel a je zde pochován. „Opat Tajovský patří k velkým osobnostem nejen zdejšího regionu, ale svým životem se zapsal do dějin celého českého národa. V době komunismu sloužil tajně mše svaté a poskytoval mnohým lidem útěchu,“ řekl provisor kláštera a administrátor želivské farnosti Jaroslav Šimek.

Na mši svatou za opata Víta Bohumila Tajovského přišly stovky lidí, mezi nimi i Naděžda Kavalírová, předsedkyně Konfederace politických vězňů. „V mém životě nebylo lepšího člověka, než byl on,“ zavzpomínala. „Vždycky byl plný nadšení, i v době, kdy se lidem zdálo, že se nedá dělat vůbec nic,“ přidal se správce havlíčkobrodské farnosti Pavel Hroznata Adamec.

„Domluvili jsme se, že celý rok, od 3. března 2012 do 3. března 2013, věnujeme jeho odkazu. Připravujeme výstavu z jeho pozůstalosti i konferenci, věnován mu bude letní festival Musica Figurata a každoroční vzpomínková mše na vězněné kněze a řeholníky na Želivě, na kterou chceme pozvat především mladé lidi, aby se na něj nezapomnělo,“ řekl správce kláštera František Marek. Ve výročí jeho smrti 11. prosince plánují uspořádat další akci na závěr Týdne duchovní obnovy, kam pozvou církevní hodnostáře. Jméno Tajovského ponese také zdejší vzdělávací institut.

2 minuty
Reportáž Blanky Poulové
Zdroj: ČT24

Vít Bohumil Tajovský se narodil 3. března 1912 v Klanečné u Havlíčkova Brodu. V 22 letech se stal novicem u želivských premonstrátů a byl vysvěcen na kněze. Želivským opatem byl zvolen jako šestatřicetiletý v roce 1948. S počátkem 50. let skončilo klidné období pro něj i premonstrátský klášter. V souvislosti s tzv. číhošťským zázrakem byl Tajovský zatčen a ve vykonstruovaném procesu odsouzen na 20 let vězení za velezradu, vyzvědačství a organizování ozbrojeného převratu. Propuštěn byl v rámci amnestie v roce 1960.

Z vězení se Tajovský vrátil s podlomeným zdravím a s StB v patách. Přesto dokázal obnovit komunitu premonstrátů a jejich tajné fungování. O devět let později mu byl odebrán státní souhlas k výkonu veřejné duchovní služby. Pracoval tedy jako dělník a topič. Do Želiva, kde byla psychiatrická léčebna, se se svou komunitou vrátil v roce 1993, aby pomohl opravit zdevastovanou památku a do klášterních zdí vrátit premonstrátský řádový život. V 90. letech byl Tajovskému udělen za celoživotní postoje Řád Tomáše Garrigua Masaryka.

Klášterní kostel Narození P. Marie v Želivě
Zdroj: ČT24/Webové stránky o Santinim

V minulých dvaceti letech plynuly do záchrany rozlehlého areálu kláštera desítky milionů korun. Podle správce majetku premonstrátů Františka Marka by bylo zapotřebí na obnovu dalších asi 300 milionů korun. Areál byl v minulosti udržován výnosy z lesů, půdy a rybníků, ty zatím řádu nebyly navráceny. Letos začnou premonstráti za pomoci dotací rekonstruovat ambity, kde vznikne muzeum s obrazárnou, a také se pustí do revitalizace Opatské a rajské zahrady, plánuje se i obnova kostela.

Želivský klášterní komplex byl loni zařazen na seznam národních kulturních památek. Založen byl v roce 1139. V 50. letech v něm byl internační tábor pro kněze a řeholníky, od roku 1956 psychiatrická léčebna. V roce 1991 se do něj vrátili premonstráti. V komunitě teď žije 37 mnichů, z toho v klášteře desítka. Věnují se vzdělávání a pastoraci. Na chod kláštera se snaží vydělat v rámci turistického ruchu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Na Frýdecko-Místecku se propadl strop hotelu, zraněni jsou tři lidé

V hotelu v Čeladné na Frýdecko-Místecku se ve čtvrtek večer propadl strop. Tři lidé utrpěli zranění. Záchranáři je převezli do nemocnice se středně těžkými poraněními. Ze sutin hasiči museli vyprostit dva lidi. V době zřícení stropu bylo v budově celkem dvacet osob, všechny byly evakuovány. Příčinu policisté vyšetřují.
04:20Aktualizovánopřed 1 hhodinou

OBRAZEM: Barikáda 2025 připomněla Pražské povstání

Ukázky bojů na barikádách na konci druhé světové války nabídla ve čtvrtek akce v pražských Nuslích Barikáda 2025. Zapojily se stovky účinkujících z vojenskohistorických klubů, k vidění byly dobová technika, uniformy i civilní oblečení tehdejších obyvatel. Před samotnou inscenací bojů si návštěvníci mohli zbraně i vozidla prohlédnout na dvoře nuselské sokolovny a v ulici na Květnici.
před 2 hhodinami

Rozvoj cyklistiky v Brně brzdí hustá doprava. Analýza doporučuje víc stezek

Podíl jezdců na kole v Brně roste, kvalita infrastruktury pro cyklisty je ale nevyhovující. Její rozvoj brzdí také hustá automobilová doprava v centru. Vyplývá to z nové analýzy cyklodopravy města, která navazuje na více než deset let starý generel. Jeho plán na rozšíření cyklostezek město dodnes nenaplnilo. Připravuje proto dokument, který ten z roku 2012 aktualizuje.
včera v 08:00

Chladné počasí vydrží i o víkendu

Chladné počasí s malým množstvím srážek zůstane v Česku i o víkendu, teploty se dostanou jen mírně nad patnáct stupňů Celsia a v noci může mrznout. V sobotu by mohlo na horách sněžit. Počátek příštího týdne velkou změnu nepřinese, vyplývá z předpovědi na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
včera v 07:46

Tank číslo 23. Růžový osvoboditel, který nikdy neosvobozoval

V socialistickém Československu symbolizoval Velkého bratra z Východu a Pražanům připomínal nejen osvobození od nacistů, ale i pozdější sovětskou okupaci. Objevoval se ve filmech, na plakátech, v básních, dokonce i ve školních čítankách – a po sametové revoluci získal provokativní růžový nátěr. Tank číslo 23, který před 80 lety neosvobodil Prahu, se stal symbolem komunistické propagandy.
včera v 07:00

Na řadě míst lidé stále objevují druhoválečné kryty a bunkry

I po osmdesáti letech se na některých místech dochovaly úkryty z druhé světové války. Někdy je objevují příbuzní nebo majitelé nemovitostí náhodou, například při stavebních pracích. Často tato místa vyprávějí málo známé příběhy odbojářů nebo ilustrují, co se dělo v přelomových okamžicích války.
7. 5. 2025

Pro ředitele Energoaqua kauza Bečva definitivně končí

Případ ředitele firmy Energoaqua Oldřicha Havelky, který se před soudem zodpovídal z otravy Bečvy ze září roku 2020, definitivně končí. České televizi to potvrdil státní zástupce Libor Skácel s tím, že opravný prostředek k Nejvyššímu soudu nepodal. Podle předsedy prvoinstančního Okresního soudu ve Vsetíně Pavla Kotradyho už také uplynula lhůta pro podání dovolání.
7. 5. 2025

Výbuch v panelovém domě v Ostravě zranil čtyřicet lidí

Minimálně čtyřicet lidí se zranilo – většinou lehce – kolem středečního poledne při výbuchu a následném požáru v panelovém domě v ostravské části Dubina. Na místě plameny likvidovalo pět jednotek hasičů, s policisty evakuovali obyvatele domu. Osm zraněných muselo být převezeno do nemocnice. Zatím není jasné, co bylo příčinou incidentu, podle předběžných informací za ním mohla být elektrokoloběžka. Událost se stala v sedmém podlaží. Škoda je kolem tří milionů korun.
7. 5. 2025Aktualizováno7. 5. 2025
Načítání...