Plzeňští škůdci mají v oblibě škodovky

Plzeň – V Plzni ve velkém řádí zloději škodovek. Od začátku roku se tady ztratilo přes čtyřicet aut, nejvíc pak Octavií. Podle kriminalistů zloděje nezastaví ani běžné bezpečnostní systémy. Drzost pachatelů, jak tvrdí okradení, však nezná mezí.

O svou Octavii s pohonem 4x4 přišel před časem Martin Volda z Chlumčan. Zloději byli natolik drzí, že mu ji ukradli přímo pod okny bytu. „Tady auto běžně stávalo, a když jsem šel domů, tak jsem ho prostě nenašel,“ ukazuje pan Volda místo, kde auto stálo. Nepomohlo ani zamykání zpátečky, zloději auto jednoduše odtáhli.

Podobných případů je ale stále víc. Škodovky se kradou hlavně v Plzni, pachatelé si nejčastěji vybírají Octavie. Těch se během ledna a února ztratilo v Plzni patnáct, zloději škodovek zde mají vytipovány hned tři lokality, mezi nejrizikovější patří alej Svobody.

Video Reportáž Davida Havleny
video

Reportáž Davida Havleny

Dohledat kradené auto je ale podle policistů téměř nemožné. „Pachatelé potom odcizená auta buď rychle předělají na nová, nebo je používají jako náhradní díly,“ potvrdila mluvčí Policie ČR Plzeň Simona Čejková.

Drzost zlodějů jde ale ještě dál, kradená auta dokonce nabízejí i do autobazarů. „Vozidlo, které sem přijelo na výkup s pozměněným identifikačním číslem karoserie, už bylo odhaleno,“ uvedl prodejce ojetých vozů Zdeněk Blecha.

Bez řádného zabezpečení riskují plzeňští řidiči, že dříve nebo později své auto na parkovišti nenajdou. Ideální tak jsou hlavně elektronické alarmy nebo současná novinka – tzv. blockshaft. „Mění se celá tyč řízení. Přijde tam vlastně jiná, totožná s tou, kterou vyndáme. A v ní je zabudovaný zámek, který prakticky nelze překonat,“ vysvětlil specialista bezpečnostních systémů Petr Holeci.

V pozoru by ale měli být i majitelé volkswagenů, ty jsou po škodovkách druhou nejvíce kradenou značkou.