Kandík psí zub - rostlina, které škodí obdiv

Pikovice – Právě nyní na přelomu března a dubna kvete u Posázavské stezky unikátní rostlina – kandík psí zub. Růžovofialové květy této chráněné a ohrožené rostliny si fotografuje mnoho turistů, často ji ale u toho zničí. Podle některých aktivistů by proto měl být vstup do lokality zakázán. Úředníci jsou ale proti.

Kandík psí zub, kriticky ohrožená rostlina z čeledi liliovitých, roste v České republice pouze na jediném místě - na úbočí vrchu Medník poblíž středočeských Pikovic. Obdivovat ji sem chodí na přelomu března a dubna desítky až stovky turistů. Zvědavost ale rostlině škodí, lidé ji při pohybu po lese často zašlápnou nebo při focení zalehnou.

Pracovníci Správy Chráněné krajinné oblasti Blaník ale tvrdí, že z právního hlediska není jednoduché volný pohyb po lese omezit. Musel by k tomu vzniknout závažný důvod, například devastace ohrožené rostliny, k té ale podle ochranářů zatím nedochází. „Pokud se podíváme na monitoring sledování populace kandíků na Medníku, tak vidíme, že od roku 1980 počty stoupají až k dnešním několika tisícům,“ vysvětlil Martin Klaudys ze Správy CHKO Blaník.

Video Reportáž Lucie Komňacké
video

Reportáž Lucie Komňacké

Vrch Medník je národní přírodní památkou od třicátých let. Letos se bude rozšiřovat – přibudou informační tabule k naučné stezce. Lesy ČR by tu v budoucnu mohly začít také s těžbou.