V Ralsku se prohání stádo zubrů

Ralsko - Do volné přírody v bývalém vojenském prostoru Ralsko na Českolipsku vypustili odborníci stádo zubrů evropských. Dospělá zvířata pocházející z Polska jsou na severu Čech déle než rok. Ohradu, v níž byla dosud, mohlo osm zubrů opustit až dnes. Stádo by se v oboře Židlov mohlo rozrůst až na dvě nebo tři desítky zvířat.

Zvířata ohradu opustila v deset hodin dopoledne a vyrazila do volné přírody z obory, která má rozlohu 3 780 hektarů. Vojenské lesy a statky v ní chovají ještě jeleny a muflony.

Zvířata byla v Čechách už od začátku loňského roku, kdy Vojenské lesy a statky získaly z Polska býka a čtyři krávy. Stádo se na severu Čech už rozrostlo o tři mláďata.

Zubři jsou největší volně žijící přežvýkavci v Evropě. Ve volné přírodě byli vyhubeni asi před sto lety kvůli rozsáhlému kácení lesů. Přežili jen díky umělému chovu v zoologických zahradách a dalších podobných zařízeních. Největší populace dnes žije v Bělověžském národním parku na hranicích Polska a Běloruska. Jedním z míst, kde kdysi žili, je i okolí Ralska.