Brněnské seniory jen tak někdo nenapálí ani neokrade

Brno - Důvěřiví senioři jsou častou obětí podvodníků, zlodějů a násilníků. V Senior akademii se učí, jak se ubránit nejen fyzicky, ale také psychicky. Projekt brněnské městské policie sklízí velké ohlasy – šestiměsíční kurz letos úspěšně absolvovalo 255 lidí, kteří se ode dneška pyšní titulem „asistent prevence kriminality“. Policie předpokládá, že senioři budou dál předávat informace ve svém okolí.

Účastníci v uplynulých šesti měsících strávili v lavicích vždy čtyři hodiny týdně. Formou blokové výuky získávali informace od odborníků na různá témata, jež jim mají pomoci zorientovat se ve složitých životních situacích.

„Předměty studia jsou orientovány na témata kriminálních, pořádkových, dopravních nebo požárních rizik, která seniory v současnosti nejvíce ohrožují,“ uvedla mluvčí Městské policie Brno Denisa Kapitančiková. „Vzdělávací témata se postupně rozšířila také o řadu předmětů, které zvyšují informovanost seniorů také v problematice spotřebitelské, zdravotní, sociální či finanční,“ dodala.

Výuka sebeobrany v Senior akademii
Výuka sebeobrany v Senior akademii

Senioři se například učí, jak nenaletět podvodníkům při vyplňování smluv či jak si zabezpečit svůj byt. Dozví se také o nových zákonech a vyhláškách i o rizicích počítačové kriminality. Několikrát obléknou i sportovní oděv a vyrazí s policejními instruktory do tělocvičny, kde se učí základy sebeobrany.

Ohlasy jsou obrovské - o tom svědčí i skutečnost, že někteří senioři se kurzu účastní  poněkolikáté. „Pro velký zájem jsme se rozhodli uspořádat také pokročilý program určený pro absolventy základního kurzu. Je už o něco náročnější a obsáhlejší i po té obsahové stránce,“ řekla Kapitančiková.

Systém celoživotního vzdělávání seniorů zahrnuje čtyři úrovně programů.

Senioři jsou snadným cílem podvodníkůZákladní program se orientuje na problematiku „jak se nestát obětí“. Pokročilý program připravuje seniory na jejich úlohu „oznamovatele, svědka, poškozeného“, a jejich komunikaci se státní správou. Absolventské programy jsou určené pro seniory, kteří již absolvovali oba předcházející programy, a slouží k upevnění a doplnění znalostí a vědomostí získaných při intenzivním studiu. Volné osvětové programy jsou určené pro seniory v různých občanských a zájmových organizacích. Tematicky se přizpůsobují aktuálním potřebám a požadavkům v daném místě a čase. Účast na programech je pro seniory bezplatná.


Jen se opovažte sáhnout mi na kabelku

Mezi letošními absolventy Senior akademie je i Drahomíra Rutharová, která kurz poprvé absolvovala před dvěma lety. Svědomitá účastnice dokázala přeprat i redaktora ČT. „Takhle vás obtočím, že mi na kabelku nedosáhnete. Navíc by mi okamžitě vystřelila noha a kopla bych vás do citlivých míst,“ předváděla seniorka, co všechno je v kurzu učili. „A když jdu sama po tmě, tak mám vždy v ruce svazek klíčů. Kdybyste mě přepadl, tak vás s ním praštím do obličeje,“ vyhrožovala energická žena.

Video Reportáž Petra Malého
video

Reportáž Petra Malého

Reportáž Petra Malého

U19: 10.04.2012

Absolventka Drahomíra Rutharová přeprala i redaktora ČT

O účast na kurzu je každým rokem větší zájem. Škola „obrany a ochrany“ pro seniory má v Brně už šestiletou tradici a v Jihomoravském kraji má z minulých ročníků přes pět set absolventů. Pro případné zájemce další Senior akademie začíná v září. Více informací je možné získat v Poradenském centru na ulici Křenová v Brně.

Celorepublikové statistiky

V roce 2011 evidovala Policie ČR 6 823 trestných činů spáchaných na lidech starších 60 let. V průměru to znamená, že každý den v roce se stane obětí 18 seniorů. Většinu z toho, celkem 5 268 případů, tvoří kapesní a jiné krádeže. Dále je to 598 loupeží a 304 úmyslných ublížení na zdraví a 181 případů nebezpečného vyhrožování.