Práce až v sedmimetrové hloubce za použití dýchacích přístrojů a použití těžké techniky, která bude muset odvézt tisíce tun kontaminované zeminy. Tak má vypadat likvidace zamořené půdy v areálu bývalé Transporty.
Podle Jaroslava Říhy z Krajské hygienické stanice v Chrudimi je sanace jediné řešení, jak odstranit tyto látky z podzemních vod. „V současné době se dostaly až do Medlešic a Dřenic a zasáhly tam i místní zdroje pitné vody,“ uvedl.
Na sanaci prostorů bývalé Transporty čekají i podniky, které působí v místním průmyslovém areálu. Očekávají totiž, že odstranění ekologické zátěže jim umožní další rozvoj. „Ta ekologická zátěž je přítěží. Sanace bude znamenat další rozvoj a další pracovní místa,“ doufá Jindřich Voříšek, vedoucí provozovny Komap Dědov.

Reportáž Michala Klokočníka
Část zeminy bude vrácena zpět
Josef Hejduk, vedoucí odboru životního prostředí Krajského úřadu Pardubického kraje, řekl, že ta část zeminy, u níž to bude možné, bude určitě po sanaci vrácena zpět do terénu. Zbytek se musí odvézt na zabezpečenou skládku.
V současné době Pardubický kraj čistí vodu pouze pomocí provizorní hydraulické clony. Za toto provizorní řešení platí sedm milionů korun ročně. Bagry ale mají území zbavit rakovinotvorných látek jednou provždy a odstranit příčinu zátěže. Mělo by se tak stát do konce roku 2013.