Starosta Valče brání hranice kraje, ministerstvo je chce měnit

Valeč - O část svého území by mohl přijít Karlovarský kraj. Ministerstvo obrany chce kus vojenského prostoru u Valče připojit k sousednímu Ústeckému kraji. Radnice ve Valči tvrdí, že jde o její historický majetek a je připravena svá práva hájit u soudu. Starosta i karlovarský hejtman chtějí s ministerstvem vyjednávat a rozhodnutí zvrátit.

Do části vojenského újezda Hradiště se má vrátit civilní život, vojáci tak velkou plochu již nepotřebují. Starosta Valče očekával, že armáda nyní navrátí, co obci v roce 1953 vzala. Návrh ministerstva ho ale nemile překvapil. Katastr se stovkami hektarů půdy za miliony korun má připadnout sousedním obcím v Ústeckém kraji. Tam by směřovaly i peníze z daní za pozemky. „Nemůžeme dopustit, abychom o takové prostředky obec připravili,“ říká starosta Valče Josef Kubař. Majetek obce chce bránit i u soudu.

Smířit se s tím nehodlá ani Karlovarský kraj. Už tak patří k nejmenším. „Jak je možné, že někdo chce změnit hranice kraje, aniž by nám to sdělil? Jsem velmi roztrpčen,“ podivil se karlovarský hejtman Josef Novotný. Hejtman pozval ministra obrany na návštěvu kraje. O problému by s ním chtěl jednat na místě.

Video Reportáž Antonína Bruštíka
video

Reportáž Antonína Bruštíka

Ministerstvo obrany tvrdí, že to, co obcím poslalo, je jen návrh na nové územní uspořádání. Chtělo znát připomínky a bude se jimi zabývat. „Není to v žádném případě definitivní a věřím, že nakonec všechny strany dospějí k uspokojivému řešení,“ uvedl mluvčí ministerstva Vladimír Lukovský. Přepracované návrhy by obce měly dostat příští měsíc.