Prameny mají po dvou letech starostku a dluhy 92 milionů

Prameny (Chebsko) - Obec Prameny na Chebsku má po dvou a půl letech opět nové vedení. Starostkou byla dnes na ustavujícím jednání nového zastupitelstva zvolena Michala Málková. Od správce jmenovaného státem ale zároveň převzala obec s dluhy přes 92 milionů korun, prakticky veškerý majetek obce je zastavený. Vyplynulo to ze správy poslední správkyně Arnoštky Aubrechtové. Nové vedení obce se podařilo zvolit až napošesté. Čtyřikrát nikdo nekandidoval, jednou sice kandidátka vznikla, výsledky voleb ale nebyly platné, protože kandidáti neměli v obci trvalé bydliště.

Podle Málkové čeká zastupitele nyní hlavně jednání s věřiteli. „První kroky budou převzetí dokladů a spisů a seznámení se se stavem obce. Pak začneme jednat s věřiteli,“ řekla dnes po svém zvolení. „Uvidíme, jak to všechno dopadne, na obavy bude čas vždycky. Už jsme se dali na vojnu, tak musíme začít bojovat,“ dodala.

Na řešení na první pohled bezvýchodné situace ale nebude starostka se čtyřmi dalšími zastupiteli sama. Pomoc jim přislíbilo ministerstvo vnitra a financí, ale i Karlovarský kraj. Stát bude například ještě do konce roku přispívat na náklady na provoz obce, zástupci ministerstva financí se budou účastnit jednání s věřiteli a podobně.

Na konci roku by se měli zástupci ministerstev a zastupitelé dohodnout na dalším postupu. Jednou z možností je návratná půjčka, která by pomohla splatit alespoň nejpalčivější dluhy. Obec totiž má odstavené nemovitosti, přišla i o původní radnici a zablokovaný má i účet v bance. Veškeré peníze, s kterými tak může nové vedení obce disponovat, je hotovost, kterou lidé nosí na úřad například za poplatky za psy. Kromě vysokých dluhů ale budou muset zastupitelé rychle vyřešit také problémy s veřejným osvětlením a zanedbanou kanalizací.

Video Reportáž Antonína Bruštíka
video

Reportáž Antonína Bruštíka