Hradec přemýšlí, jak využít bývalou koželužnu

Hradec Králové - Co se starou polorozpadlou továrnou, přemýšlejí v Hradci Králové. Jeden investor ji chtěl přestavět na luxusní byty, ale ani nezačal. Zkrachoval. Teď chce město vypsat soutěž pro architekty. Z budovy by tak mohl vzniknout například dům s pečovatelskou službou a byty pro mladé rodiny.

Ještě nedávno to byl skvost průmyslové architektury. Dnes skoro zbořeniště. To je osud staré továrny z roku 1881 ve čtvrti Kukleny v Hradci Králové. „Za Rakouska to byl cukrovar, majitel to pak přestavěl na koželužnu,“ řekl Jaroslav Hrůza, sběratel pohlednic z Hradce Králové.

„Objekt koželužny by mohl být kulturní památkou, ale vzhledem k jejímu technickému stavu už ten čas uplynul,“ řekl Jan Falta, architekt-památkář, Magistrát Hradec Králové. Studenti architektury v Aachenu, kterým byla práce zadána, navrhli využití areálu například jako vzdělávacího či komunitního centra s knihovnou a ubytováním pro studenty. Firma Eube zase chtěla továrnu se starou ekologickou zátěží přestavět na luxusní byty. S městem už uzavřela smlouvu o smlouvě budoucí. „Budoucí investor nedodržel podmínky, které byly součástí smlouvy s radnicí, a nezačal stavět,“ uvedla Magdaléna Vlčková, mluvčí, Magistrát Hradec Králové.

Video Reportáž Vlastimila Weinera
video

Reportáž Vlastimila Weinera

Radnice teď připravuje zadání pro soutěž architektů, kteří by měli navrhnout nové využití areálu bývalé koželužny a zachovat alespoň některé historické prvky. Pokud ovšem budovy dřív nespadnou. „Chtěli bychom, aby se jednalo o nové městské centrum, které by v sobě zahrnovalo dům s pečovatelskou službou, v menší míře bytové jednotky pro třeba i začínající rodiny,“ uvedl Petr Brůna, hlavní architekt, Hradec Králové. Investoři se však nehrnou. Zatím to vypadá na to, že město bude muset opravit areál na své náklady.