Pražská zoo truchlí: Gorilí sameček Tatu se oběsil při hře

Praha - V pražské zoologické zahradě se dnes při hře s lany oběsil pětiletý gorilí sameček Tatu. Po populární gorile Moje byl druhou gorilou narozenou v Česku. Podle vyjádření zoologické zahrady se tragická nehoda stala, když Tatu rozpletl lano v „malé ložnici“ pavilonu goril a jeden z pramenů si obtočil kolem krku. Vše se stalo během krátké chvíle, kdy chovatelé pracovali v jiné části pavilonu. Podle kurátora chovu savců Pavla Brandla není v lidských silách podobným nehodám zabránit.

Zdroj: Facebook Zoo Praha Autor: Khalil Baalbaki

„V devět hodin chovatelka Gabriela Kopecká našla samici Kambu, jak drží Tatua zavěšeného na laně. Okamžitě zavolala ostatní chovatele a veterináře Romana Vodičku. Nejprve museli pomocí tlakové vody oddělit ostatní gorily; zejména Kamba odmítala od Tatua odejít. Tatu v tu dobu již nejevil známky života,“ popsala zoo dění v pavilonu. I když se chovatelé snažili zvíře oživit, masáž srdce a dýchání z úst do úst už byly zbytečné.

Ředitel zahrady Miroslav Bobek považuje smrt Tatua za nejtragičtější událost od povodní, které areál zahrady poškodily přesně před deseti lety. Nevyloučil, že k neštěstí přispěla i Kamba, která se pokoušela Tatuovi z provazů pomoct, ale naopak mu možná přitížila. Pochybení ošetřovatelů Bobek odmítá, podle jeho slov jsou zdrceni. „Byla to náhoda, kterou nešlo předvídat,“ uvedl Bobek. Podle něj se lana pravidelně měnila a odebíraly se ty nejkvalitnější výrobky. „Neumíte si představit, co dokáže gorila nebo kterýkoliv lidoop… Zabránit tomu, aby lana rozpletla nebo s vnitřním zařízením něco udělala, speciálně zvídavá mláďata, to je mimo lidské možnosti… Takové věci se stávají i v přírodě,“ uzavřel Bobek.

Ředitel zoo Miroslav Bobek:

„Jsou zničeni nejen naši chovatelé, ale i gorilí rodina, ještě jsem nic takového neviděl, jak tam bez hnutí sedí.“


Tatu se narodil 30. května 2007 samici Kijivu a samci Richardovi. Jeho jméno znamená ve svahilštině třetí, po Moje se narodilo jedno mládě mrtvé, Tatu tak byl třetím mládětem goril narozeným v Česku. Od počátku se projevoval jako živé a zvídavé mládě. Ve srovnání s prvorozenou Mojou začal dříve opouštět bezpečí matčiny náruče a zad, na kterých gorily mláďata vozí.

Před dvěma lety k sourozencům přibyl ještě sameček Kiburi. Od té doby trávil Tatu většinu času se samicí Kambou. Moja jako dospělá loni skupinu opustila, zoo jí našla partnera ve Španělsku. Z potomků Kijivu a Richarda byl Tatu podle chovatelů nejdobrodružnější povahy. Nyní už byl i Tatu veden v seznamu mladých goril, které se přesouvají po Evropě v rámci záchranného chovného programu, žádné určité místo pro něj ale zahrada vyjednané neměla. 

Video Vyjádření ředitele zoo Miroslava Bobka
video

Vyjádření ředitele zoo Miroslava Bobka

Vyjádření ředitele zoo Miroslava Bobka

Reportáž Anny Chudobové