Pražská zoo truchlí: Gorilí sameček Tatu se oběsil při hře

Praha - V pražské zoologické zahradě se dnes při hře s lany oběsil pětiletý gorilí sameček Tatu. Po populární gorile Moje byl druhou gorilou narozenou v Česku. Podle vyjádření zoologické zahrady se tragická nehoda stala, když Tatu rozpletl lano v „malé ložnici“ pavilonu goril a jeden z pramenů si obtočil kolem krku. Vše se stalo během krátké chvíle, kdy chovatelé pracovali v jiné části pavilonu. Podle kurátora chovu savců Pavla Brandla není v lidských silách podobným nehodám zabránit.

Zdroj: Facebook Zoo Praha Autor: Khalil Baalbaki

„V devět hodin chovatelka Gabriela Kopecká našla samici Kambu, jak drží Tatua zavěšeného na laně. Okamžitě zavolala ostatní chovatele a veterináře Romana Vodičku. Nejprve museli pomocí tlakové vody oddělit ostatní gorily; zejména Kamba odmítala od Tatua odejít. Tatu v tu dobu již nejevil známky života,“ popsala zoo dění v pavilonu. I když se chovatelé snažili zvíře oživit, masáž srdce a dýchání z úst do úst už byly zbytečné.

Ředitel zahrady Miroslav Bobek považuje smrt Tatua za nejtragičtější událost od povodní, které areál zahrady poškodily přesně před deseti lety. Nevyloučil, že k neštěstí přispěla i Kamba, která se pokoušela Tatuovi z provazů pomoct, ale naopak mu možná přitížila. Pochybení ošetřovatelů Bobek odmítá, podle jeho slov jsou zdrceni. „Byla to náhoda, kterou nešlo předvídat,“ uvedl Bobek. Podle něj se lana pravidelně měnila a odebíraly se ty nejkvalitnější výrobky. „Neumíte si představit, co dokáže gorila nebo kterýkoliv lidoop… Zabránit tomu, aby lana rozpletla nebo s vnitřním zařízením něco udělala, speciálně zvídavá mláďata, to je mimo lidské možnosti… Takové věci se stávají i v přírodě,“ uzavřel Bobek.

Ředitel zoo Miroslav Bobek:

„Jsou zničeni nejen naši chovatelé, ale i gorilí rodina, ještě jsem nic takového neviděl, jak tam bez hnutí sedí.“


Tatu se narodil 30. května 2007 samici Kijivu a samci Richardovi. Jeho jméno znamená ve svahilštině třetí, po Moje se narodilo jedno mládě mrtvé, Tatu tak byl třetím mládětem goril narozeným v Česku. Od počátku se projevoval jako živé a zvídavé mládě. Ve srovnání s prvorozenou Mojou začal dříve opouštět bezpečí matčiny náruče a zad, na kterých gorily mláďata vozí.

Před dvěma lety k sourozencům přibyl ještě sameček Kiburi. Od té doby trávil Tatu většinu času se samicí Kambou. Moja jako dospělá loni skupinu opustila, zoo jí našla partnera ve Španělsku. Z potomků Kijivu a Richarda byl Tatu podle chovatelů nejdobrodružnější povahy. Nyní už byl i Tatu veden v seznamu mladých goril, které se přesouvají po Evropě v rámci záchranného chovného programu, žádné určité místo pro něj ale zahrada vyjednané neměla. 

Video Vyjádření ředitele zoo Miroslava Bobka
video

Vyjádření ředitele zoo Miroslava Bobka