Studénka chystá rekonstrukci okolí nádraží

Ostrava - Okolí vlakového nádraží ve Studénce projde rekonstrukcí. Díky tomu tak parkující auta už nebudou překážet pěším a lidem se přiblíží i zastávka městské hromadné dopravy.

 

Auta zaparkovaná tam, kde to zrovna jde, provizorní autobusová zastávka a všude mezi tím procházející lidé. Tak vypadá v současnosti prostor před nádražím ve Studénce. Podle radních dobrou reklamu městu nedělá. Ve spolupráci s Českými drahami jej proto chtějí přestavět. „Před vlastní budovou to chceme upravit tak, aby sem nezajížděla osobní vozidla a nebránila pohybu chodců. Budou zde jenom zastávky pro autobusy,“ vysvětluje starosta Studénky Ladislav Honusek. 

Auta se přesunou na nové parkoviště vedle nádražní budovy. České dráhy se na projektu za celkem dvacet šest milionů korun podílejí zhruba desetinou. „V rámci rekonstrukce přestupního terminálu ustoupí nevyužívané budovy Českých drah ve prospěch výstavby obratiště autobusů, stání pro autobusy nebo parkoviště pro automobily,“ vypočítává mluvčí ČD Kateřina Šubová. 

Demolice by měla postihnout i historickou budovu vodárny. Ta ale v současné době prochází řízením o zapsání do seznamu kulturních památek. Pokud ministerstvo kultury na návrh kývne, autobusovou točnu na druhé straně kolejiště bude muset projektant zmenšit. Cestujícím v místní dopravě se ale i tak zkrátí chůze. Stávající konečná je přes půl kilometru daleko. „Budou zde vybudovány dvě zastávky pro městskou hromadnou dopravu a měla by zde být i úschovna jízdních kol. To vše bude navazovat na parkoviště. Vzadu pak bude točna autobusů,“ ukazuje Ladislav Honusek. 

Radnice očekává, že na zahájení stavby dostane dotaci. Šanci má vysokou, evropské fondy s penězi na modernizaci čtyř nádraží počítají. „V regionálním operačním programu máme vyčleněno dvě stě šedesát milionů na rekonstrukci nádraží a přednádražních prostor,“ říká zástupce ředitele Úřadu regionální rady Moravskoslezsko Vladimír Gelnar.  

Vedení města předpokládá, že kvůli zdlouhavým administrativním postupům stavbu v letošním roce nezahájí. První práce tak začnou až na jaře, hotovo by mělo být do roka.

Video Reportáž Michala Poláška
video

Reportáž Michala Poláška