„Záchranná lana jsme instalovali proto, že jsme se s vodáky domluvili na vytipování určitých jezů, které jsou nebezpečné. Ty nejnebezpečnější jsme vybavili záchrannými prostředky. Jde o to, že když do jezu někdo spadne a začne se topit, tak by měl být záchranář v bezpečí a měl by topícího se člověka co nejlépe zachránit,“ uvedla mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.
Podle svědků si lana odnesli dva zhruba třináctiletí chlapci. Nejde přitom o první případ krádeže bezpečnostních prvků, které Povodí Moravy z vlastní iniciativy instalovalo na jezech - už v loňském roce ukradli vandalové záchrannou podkovu na jezu Řepčín.
Záchranné prvky začalo povodí instalovat na nebezpečných místech po tragédii na řepčínském jezu v Olomouci, kde se loni utopila učitelka s třináctiletým žákem. Ve stejném roce se na stejném místě vrhla do vody za topícím se synem třiatřicetiletá žena. Chlapce vytáhli z vody svědci a záhy se probral, žena na následky tonutí po několika dnech zemřela. Bezpečnostní prvky, které kromě kotev zahrnují například i výstražné cedule či zábradlí, mají podle pracovníků povodí podobným tragédiím v budoucnu zabránit.

Reportáž Ondřeje Schneidera a Martiny Tlachové
Jedna podkova s lanem přijde podle Tomíčkové asi na 2 tisíce korun, další náklady na konstrukci zábradlí a nosných prvků cedulí dosahují na jeden jez zhruba 35 000 korun. Loni zaplatila společnost za úpravu jezů v povodí Moravy zhruba 200 tisíc korun. Kromě řepčínského a oseckého jezu se opatření týkala i dvou jezů v Brně-Maloměřicích. Vybavení jezů záchrannými prvky plánuje povodí i v budoucnu.