Dudáci všech zemí se sjíždějí do Strakonic

Strakonice - Už dvacátý ročník Mezinárodního dudáckého festivalu hostí ode dneška do neděle Strakonice. Po pět dnů budou mít diváci na jihu Čech možnost obdivovat rozmanitost lidových krojů i hudebních a tanečních tradic různých národů. První přehlídku se podařilo uspořádat už před 45 lety, konaly se pak v různých intervalech, v posledních letech pravidelně každý sudý rok.

„Letos bylo do Strakonic pozváno 20 zahraničních souborů ze 17 zemí, 12 folklorních uskupení ze Slovenska a přes 30 domácích souborů či muzik a jednotlivých dudáků, kteří jsou kořením festivalu,“ řekla ředitelka festivalu Eva Dresslerová. Celkem se ve městě dudáků představí 1 200 účinkujících. Ze zahraničí přicestují ze Slovenska, Skotska, Irska, Velké Británie, Nizozemska, Španělska, Rakouska, Německa, Francie, Řecka, Turecka, Slovinska, Bulharska, Chorvatska, Maďarska, Malorky a Polska.

Tradiční programovou skladbu letos doplní některé výjimečné akce. Na středu je připraven vzpomínkový večer na devatenáct předchozích ročníků Vivat festival! Pořad Pocta Josefu Režnému pak připomene významný podíl strakonického rodáka na vzniku festivalu i na dramaturgii festivalových setkání, připravuje se i reedice jeho knihy 5 000 let s dudami. Na koncertu duchovní hudby v kostele sv. Markéty pak bude ve světové premiéře uvedena Dudácká mše Jaroslava Krčka v provedení souboru Musica Bohemica Praha.

Dudácká přehlídka ve Strakonicích
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Ve čtvrtek projde městem průvod účastníků na nádvoří hradu, kde začne dudácká Kasací a představí se jednotlivé soubory. V dalších dnech si mohou diváci vybrat ze 24 programů, které se budou konat na scénách v letním kině, domě kultury, v Rytířském sále a na hradním nádvoří.

Diváci uslyší hudbu vycházející z forem dudáckého folkloru, ale i programy s dudami v jiných žánrech. Součástí festivalu je i Evropské setkání výrobců dud, jarmark a výstava fotografií. Náklady mezinárodního bienále dudáků činí čtyři miliony korun. Přispěje město, kraj i ministerstvo kultury a sponzoři.