V Českých Budějovicích se sbíhají státní silnice ze všech směrů – od Prahy, Lince, Českého Krumlova i Třeboně. Auta ze všech těchto silnic musí zpravidla vjet do města, i když ve skutečnosti chtějí jejich řidiči dojet jinam. Výsledky tak silného provozu – který navíc letos ještě zahustily uzavírky související s modernizací železničního průtahu – jsou neslavné: Jenom za první pololetí letošního roku se ve stotisícovém krajském městě stala jedna smrtelná nehoda, dalších 24 lidí utrpělo při haváriích těžká zranění. V přepočtu na obyvatele tak jsou podle statistiky České pojišťovny Budějovice nejnebezpečnější v celém Česku. U vrcholu žebříčku se pohybují již osm let.
Policisté potom poukazují na chování řidičů, kteří nehody způsobují – jsou prý příliš bezohlední. „Mezi nejčastější příčiny patří nedání přednosti v jízdě, nesprávné předjíždění, nedodržení bezpečné vzdálenosti a nevěnování se řízení,“ shrnula mluvčí policistů Regina Tupá. Podle jihočeského koordinátora BESIPu Václava Koláře se navíc potíže v hustém budějovickém provozu zpravidla řetězí: „V momentě, kdy dojde k dopravní nehodě například na Dlouhé Louce, tak se ucpává celé město, což může následně vyvolávat agresivitu řidičů.“

Reportáž Veroniky Kabátové
Pro řidiče, kteří denně postávají v ucpaných Budějovicích, děsí se, kdy nabourají a marně čekají na obchvat, mají přesto pojišťovny jednu dobrou zprávu: V nejnebezpečnějším městě nezdraží povinné ručení více než v jiných velkých městech, nadále zůstávají pouze kategorie Praha, města nad 30 tisíc obyvatel a menší sídla. „V Praze je nehod více, obce s menším počtem obyvatel naopak dlouhodobě vykazují nižší škodní průběh, takže tam je cena pro motoristu nižší,“ uvedl mluvčí České pojišťovny Tomáš Zavoral. Na sazebníku se nic nezmění přesto, že Praha v indexu bezpečnosti měst figuruje v té lepší polovině. Nejbezpečnějším krajským městem podle pojišťovny jsou Karlovy Vary před Olomoucí a Libercem, nejhůře na tom jsou po Budějovicích Ostrava a Plzeň.
