Zraněné mládě rysa má štěstí - zimu stráví v záchranné stanici

Klášterec - Záchranná stanice pro handicapovaná zvířata v Klášterci u Vimperku na Prachaticku se stará o mládě rysa ostrovida. Poraněné čtyřměsíční zvíře našel při procházce nedaleko Solné Lhoty u Vimperka kolemjdoucí. Rys kvůli problémům se zlomenýma zadníma nohama bude v záchranné stanici přes celou zimu. Výskyt rysa ostrovida je velmi řídký, podle odhadů se na Šumavě vyskytuje pouze několik desítek kusů této šelmy.

Mládě, které srazilo auto, je ve stanici od půlky října. „Rys je šelma, divoké zvíře. Při převozu se strašně vztekal. I přes zlomeniny bouchal prackama do stěn transportní klece,“ uvedl vedoucí kostelecké záchranné stanice Petr Juha.

Raněné zvíře strávilo první noc v zajetí v převozním boxu, v němž byl jen několik centimetrů velký otvor. Rys se prý přesto dokázal z klece dostat. „Nechápu, jak to mohlo takhle velké zvíře zvládnout, ale když jsem ráno přišla do ordinace, tak seděl uprostřed místnosti,“ uvedla veterinářka Šárka Janásková. Pracovníci stanice proto rysovi začali říkat po vzoru slavného kouzelníka David Copperfield.

Janásková raněné zvíře operovala, sešroubovala mu zlomené nohy a kosti navíc zpevnila titanovými destičkami. Podle ní se rys hojí velmi dobře, proto by se na jaře měl vrátit do přírody. „Uvidíme, jak se bude uzdravovat. Ale je to mladé zvíře. Navíc má kočka devět životů, snad se vrátí zpátky do lesa, kam patří,“ řekl Juha. Lidé se mohou přes zimu přijít do klášterecké stanice na rysa podívat. Zájemci si však musejí návštěvu domluvit na telefonním čísle 731 530 223. 

Záchranná stanice v Klášterci funguje od začátku loňského prosince. Většinou se v ní léčili zranění ptáci. 

Video Reportáž Zdeňka Mlnaříka
video

Reportáž Zdeňka Mlnaříka