Železniční model v Plzni ukazuje svět na dlani

Plzeň - Jedním z největších a nejdéle stavěných modelových kolejišť v ČR se chlubí plzeňský Klub železničních modelářů. Na současné podobě kolejiště pracuje několik generací nadšenců od roku 1988, základy prvního modelu byly ale položeny už v roce 1957, kdy technici ze Škodovky klub založili. Dnešní parametry kolejiště se pohybují kolem 120 metrů čtverečních, zdobí ho pestrá krajina s mosty, tunely i stavbami. Na více než 550 metrech kolejí s 200 výhybkami se prohání téměř pět desítek vlakových souprav.

Vedle modelových kolejišť v Brně a Žďáře nad Sázavou patří plzeňské k největším nekomerčním v ČR. Ani tisíce hodin detailní práce ale modeláře neodradí od dalších plánů. I když doplňků a detailů v krajině prý není nikdy dost a modeláři by na nich mohli pracovat ještě dlouho, v Plzni by rádi celý model dále rozšířili. „Rádi bychom ještě elektrifikovali dvoukolejnou trať a potom máme ideu, že bychom ještě vzadu kolejiště rozšířili do tvaru U a přidělali město a velké depo,“ prozradil Jiří Baudis z klubu.

Model představuje dvoukolejnou hlavní trať s vedlejší a lokální tratí. Na trati může divák rozeznat modely nádraží v Ústí nad Orlicí, modeláři ho jen pojmenovali Václavice. Na vedlejší trati je pak model nádraží Horažďovice a na lokální trati zas Hrádek u Sušice. Protože kolejiště znázorňuje takzvanou třetí epochu, tedy zhruba 50. až 80. léta 20. století, potkávají se na tratích parní, motorové i elektrické vlaky.

 • Autobusová zastávka je součástí železničního modelu v Plzni
  Autobusová zastávka je součástí železničního modelu v Plzni zdroj: ČT24
 • Model vlaku
  Model vlaku zdroj: ČT24

Na maketě najdete třeba i točnu v lokomotivním depu, novinový stánek, nebo dokonce autonehodu. Technická stránka modelu se z hlediska náročnosti vyrovná realitě. „Vlastně i to zabezpečovací zařízení odpovídá skutečnosti a je převedené do modelu,“ přiblížil člen klubu a strojvedoucí u ČD Miloš Opial.

 • Model železnice v Plzni
  Model železnice v Plzni autor: Petr Eret, zdroj: ČTK
 • Model kolejiště v Plzni
  Model kolejiště v Plzni zdroj: ČT24

Plzeňští modeláři letos slaví 55 let od založení klubu a jako každoročně otevřeli svou chloubu i pro veřejnost. Tisíce a tisíce hodin jejich práce mohou obdivovat malí i velcí milovníci železnic a železničních modelů v klubovně v ulici Karla Steinera ode dneška do 2. prosince ve všední dny od 15:30 do 18:30, o víkendech od 09:30 do 18:30.

Video Výstava modelů vlaků v Plzni
video

Výstava modelů vlaků v Plzni