Rybitví je bez ruchadla, z pomníku ho někdo ukradl

Rybitví (Pardubicko) – Symbol obce Rybitví, 350kilogramové bronzové ruchadlo z pomníku bratranců Veverkových, někdo ukradl. Není známo, kdy ruchadlo zmizelo, protože je pomník v odlehlé části obce. Starosta zloděje vyzval, aby ruchadlo vrátil.

Vynálezci speciálního pluhu jsou nejslavnějšími rodáky z Rybitví a v místě, kde ruchadlem vyorali první brázdu, stojí jejich pomník. Samotné ruchadlo, které bylo dominantou pomníku, však už na místě není. Zatím se neví nejenom to, kdo starý pluh ukradl, ale ani kdy. Stejně tak není znám motiv, ačkoli Pardubický deník přinesl informaci, že za zločinem zřejmě stojí zloději kovů.

Podle policie by se zloděj nebo zloději mohli pokusit prodat ruchadlo do sběru. Jozef Bocán, mluvčí pardubické policie, proto apeloval na sběrny, aby se v případě podezření, že se u nich ruchadlo nachází, obrátily na policii. Ve sběrně by zloději dostali za bronzový model ruchadla třicet tisíc korun. Jeho historická hodnota je ale minimálně desetkrát vyšší.

Obec Rybitví zatím na výrobu repliky ukradeného ruchadla nemá peníze. Pokud se tedy původní bronzový model nenajde, zvažuje obec vypsání veřejné sbírky. Starosta Rybitví Radim Voltr přesto věří, že se pomník s ruchadlem ještě shledá. „Já bych ho chtěl především požádat, pokud to ještě nezničil, aby to vrátil – i třeba inkognito – na místo, kde to odcizil,“ vyzval zloděje.

Video Reportáž Erika Knajfla
video

Reportáž Erika Knajfla