Hodiny s hlásičem nově slouží dětem i na hřišti v Brodě

Havlíčkův Brod - Další hodiny s hlásičem, jako bezpečnostní systém na místech, kde si hrají děti, fungují ode dneška i v Havlíčkově Brodě. Stojí v parku Budoucnost, na místě, odkud si před čtyřmi lety odvedl pedofil devítiletého chlapce, kterého poté zneužil a zavraždil. Projekt občanského sdružení Přijdu včas odstartoval před 5 lety a hodiny s tísňovým voláním jsou už v pěti městech v Česku.

Barevné hodiny s velkým ciferníkem a hlavně se zabudovaným systémem tísňového volání na záchranku a městskou policii. „Tenhle systém je i pod kamerou, takže operační může tu kameru namířit a okolí sledovat,“ uvedl Stanislav Čeloud, zástupce ředitele, Městská policie Havlíčkův Brod.

Před 4 lety právě z tohoto dětského hřiště odvedl devítiletého Jakuba pedofil. Hledaly ho stovky policistů, hasičů a dobrovolníků několik dnů. „Možná, že ta paní, která ho viděla a které se to moc nezdálo, kdyby to tlačítko zmáčkla a policii přivolala, možná by se zachránil život,“ říká Hynek Blaško, otec 9letého Jakuba, patron projektu Přijdu včas.

Počet pohřešovaných dětí sice rok od roku klesá, jen letos se jich ale nenašlo 336. 58 se podařilo vypátrat díky národnímu systému Dítě v ohrožení. V Česku funguje dva roky a při tzv. rychlém pátrání spolupracují média s policií.

Video Reportáž Blanky Poulové
video

Reportáž Blanky Poulové