Brněnský drak opět visí na radnici

Brno – Na tradičním místě v průjezdu brněnské Staré radnice opět visí drak. Kvůli rekonstrukci budovy se muselo Brno bez svého symbolu obejít déle než půl roku, opravou zatím prošel i drak samotný. Teď je zpět – ráno odborníci 400 let starého vycpaného krokodýla opatrně zabalili a kolem desáté se exponát vydal na několik set metrů dlouhou cestu zpět na Radnickou ulici.

Praha má svůj orloj, Paříž Eiffelovku a Brno má brněnského draka. Ten se dnes dopoledne vrátil na své tradiční místo – pod strop průjezdu na Staré radnici. Dvousetkilový vycpaný krokodýl z 16. či 17. století byl mimo radnici od 1. března letošního roku, budova totiž procházela rekonstrukcí. Půlroční pauzu využili odborníci i k periodické opravě draka – vyměnili mu vylámané zuby a některé drápy, vrátili mu původní barvu a naleštili ho. Krokodýl byl i digitálně naskenován. „Výsledným produktem by měl být 3D model, který bychom rádi používali pro turistické a marketingové účely města,“ vysvětlil mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára. 

Video Vstup Zuzany Neuvirtové
video

Vstup Zuzany Neuvirtové

Drak musel pryč kvůli rekonstrukci

Stará radnice prošla během posledního půlroku rekonstrukcí, stavbaři budovu zajišťovali hlavně po statické stránce. Kvůli tomu se turisté v letošní sezoně nedostali ani na vyhlídkovou věž. Statické problémy budovy vznikly už v minulých staletích. „Věž, která byla k domu přistavěna, se s nepatrnými trhlinami začíná pohybovat, což by mohlo do budoucna dělat problémy. Proto chceme mimo jiné zpevnit spojení domu a věže,“ vysvětlil před časem první náměstek primátora Robert Kotzian (ODS).

Stavebníci budovu staticky zajistili pomocí vrtaných mikropilotů, radnici v interiérech stáhli pomocí ocelových rámů, restaurátoři zase obnovili freskovou výmalbu.

Legenda vs. skutečnost

Podle pověsti měl bájný brněnský drak žít u řeky Svratky a terorizovat Brňany. Trápení je zbavil až řeznický učeň, který drakovi předhodil volskou kůži naplněnou vápnem. Když ji zvíře snědlo, napilo se vody a puklo. Střízlivější verze ale tvrdí, že vycpanou samici krokodýla Brnu věnoval před téměř čtyřmi sty lety arcikníže Matyáš za pohostinnost.


Cíl turistů, ale i vandalů

Vedle vily Tugendhat a kasematů na Špilberku je drak jedním z mála míst, jejichž návštěva je téměř povinností každého turisty, který do Brna zavítá. V minulosti se ale drak stal několikrát i cílem vandalů. Ti se zaměřovali zejména na dračí drápy. Zřejmě se domnívali, že se jedná o drápy krokodýla. Jenže z krokodýla pochází jen kůže, kterou je model potažen. Naposledy museli restaurátoři opravovat dračí drápy v roce 2009, oprava šesti pařátů tehdy vyšla na více než 23 tisíc korun.

Stará radnice byla postavena ve 13. století a patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům v Brně. V průchodu pod radniční věží jsou trvale umístěny symboly města – brněnský drak a brněnské kolo. S oběma předměty se pojí řada pověstí, stejně jako s radničním portálem a jeho křivou fiálou.