Rýchorská bouda výrazně omezila provoz, KRNAP hledá nájemce

Žacléř (Trutnovsko) – Co bude s krkonošskou Rýchorskou boudu? To je otázka, která v současnosti trápí řadu horalů a na kterou zatím neexistuje odpověď. Majitel boudy, Správa Krkonošského národního parku, totiž kvůli úsporám zrušila ubytovací služby, stejně jako ekologicky zaměřené programy. Ochranáři hledají nájemce, ale zatím neúspěšně. 

Rýchorská bouda je jedním z významných turistických bodů ve východní části Krkonoš, stojí u cesty ze Žacléře do Svobody nad Úpou. Ročně na ni přijížděly až tři tisíce lidí, nejčastěji to byli školáci, které ochranáři seznamovali s přírodou Krkonoš.

Od počátku listopadu je Rýchorská bouda uzavřena, v provozu je pouze bufet. Správa KRNAP na další provoz nemá peníze a marně hledá investora. „Zatím není nikdo, kdo by konkrétně řekl: 'Ano, chci tento objekt pronajmout,' a začal s námi jednat o uzavření smlouvy,“ řekl mluvčí správy Radek Drahný. Zájemce odrazují přísná pravidla. Bouda leží v nejvíce chráněné části hor, nelze u ní tedy postavit dětské hřiště nebo třeba malou sjezdovku. Kdo se chce ubytovat, musí přijít pěšky.

Žacléřští se ale obávají, že z Rýchorské boudy bude druhá Petrovka, která také byla uzavřena kvůli nedostatku peněz majitele a nakonec vyhořela. „Chápu, že Správa KRNAP je tlačena zřizovatelem k úsporám, ale nevím, jestli tohle je ideální nápad,“ podotkl žacléřský starosta Miroslav Vlasák. Podle parkové správy ale scénář Petrovka na Rýchorské boudě nehrozí. Zůstává na ní správce, který provozuje bufet a poskytne útočiště turistům v nouzi. „V našem zájmu není, aby byla bouda úplně uzavřena a aby byla úplně na pospas přírodě,“ zdůraznil mluvčí Drahný.

Video Reportáž Přemysla Šrámka
video

Reportáž Přemysla Šrámka