Dětská laboratoř v NTM představuje kouzla chemie

Praha - Zpopularizovat chemii především mezi dětmi z prvního stupně základních škol - to má za cíl projekt Dětské laboratoře, který je pro žáky 1. stupně od pátku otevřený v Národním technickém muzeu. Školní skupiny si tam budou moci zábavnou formou samy vyzkoušet základní chemické reakce a postupy.

Časy, kdy pokusy dělá jen sám učitel, alespoň tady pominuly. V dětské laboratoři „Abrakadabra“ si pod odborným dohledem mohou děti všechno vlastnoručně vyzkoušet. „Proto název Abrakadabra, který naznačuje spojení s pohádkami a kouzly, aby i české děti měly tu možnost poznat, že chemie může být zajímavá, fascinující a čarovná,“ uvedla jedna z lektorek Edita Hippová.

Vzdělávací projekt sponzorovaný nadnárodní chemickou společností funguje po celém světě už 15 let. Pražská laboratoř je v pořadí už 35. podobný projekt. Po vzoru Komenského „školy hrou“ se tady snaží zaujmout děti od 9 do 12 let, tedy ještě předtím, než se začnou chemii učit ve škole.

  • Dětská laboratoř v Národním technickém muzeu
    Dětská laboratoř v Národním technickém muzeu zdroj: ČT24
  • Dětská laboratoř v Národním technickém muzeu
    Dětská laboratoř v Národním technickém muzeu zdroj: ČT24

Dětská laboratoř se neotevřela v Národním technickém muzeu jen náhodou. Kolem ní má vzniknout nová výstava, celá věnovaná chemii - jakožto oboru, který má v Česku velkou tradici. „Má poukázat na to, co chemie znamená v životě člověka. Bude tady prezentována chemie potravinářská i chemie lékařská,“ nastínil ředitel muzea Karel Ksandr. Stálou expozici „Chemie všude kolem nás“ chce NTM otevřít na jaře roku 2013.

Video Národní tecnické muzeum uvedlo laboratoř pro nejmenší chemiky
video

Národní tecnické muzeum uvedlo laboratoř pro nejmenší chemiky