Skiareál Špindlerův Mlýn je bez ceníku

Špindlerův Mlýn (Trutnovsko) – Původní záměr zdražování skipasů v největším českém lyžařském středisku Špindlerův Mlýn už neplatí. Firma Melida totiž jako nový nájemce areálu tři týdny starý ceník zrušila a chce vydat nový. Melida, která je společným podnikem slovenské Tatra Mountain Resorts (TMR) a české firmy SMMR ze skupiny Snowhill, oznámila stažení ceníku na webu špindlerovského skiareálu. Krátce před zahájením sezony tak je středisko zatím bez ceníku. 

Ceník s vyššími cenami vydal 2. listopadu původní management areálu. Zveřejnil jej poté, co zástupci Snowhillu do daného termínu 31. října nepodepsali smlouvy o pronájmu a zdálo se, že zimní sezona ve středisku bude dál pod taktovkou Českého svazu tělesné výchovy a jeho firmy Skiareál. Jednodenní skipas tak pro dospělého měl původně zdražit ze 700 na 750 korun. Snowhill ale nakonec smlouvu podepsal a Melida si areál z rukou ČSTV 13. listopadu převzala.   

„Struktura (původního) ceníku podle nás není úplně vyhovující,“ uvedla Melida. Připustila, že s ohledem na dřívější zveřejnění ceníku partnerům Skiareálu a veřejnosti může být změna jeho struktury a logiky složitá. „Přesto zkoumáme možnosti zavedení ceníku tak, jak jsme ho prezentovali, a to s ohledem na to, aby to nikde nezpůsobilo problémy. V momentě, kdy budou vyřešené tyto záležitosti, ceník bude zveřejněn,“ uvedla Melida.

Podle dřívějšího vyjádření předsedy představenstva TMR Bohuše Hlavatého neměla společnost v plánu měnit ceny jízdného. Nesouhlas s původním ceníkem vyjádřil i šéf dozorčí rady TMR Igor Rattaj. „S ceníky a celkovou obchodní politikou Špindlu, jak je nastartovaná, se zdražením permanentky o 50 korun proti loňsku, nesouhlasím. ČSTV si v tomto nedal poradit. Nelíbí se mi celá struktura ceníků jízdného. Ale nejsem si jist, jestli lze něco měnit ještě teď,“ citovaly Rattaje 7. listopadu Hospodářské noviny.

Zdražení skipasů bývalé vedení střediska zdůvodnilo trvalým zvyšováním daně z přidané hodnoty. Ceny podle staženého ceníku šly nahoru jen v hlavní sezoně, jízdné ve vedlejší sezoně mělo zůstat na loňské úrovni. Jako novinku původní management zavedl nákup takzvaného e-skipasu přes internet, kde měla jednodenní jízdenka pro dospělého přijít na 670 korun. I nabídku e-skipasů nový provozovatel z webu skiareálu stáhl.   

Během trvání dvacetileté nájemní smlouvy mají noví nájemci investovat 800 milionů korun. Zahrnuje to výstavbu nových lanovek, sjezdových tratí a další infrastruktury. Součástí nájemní smlouvy je i opce na dalších 20 let. Společnost Skiareál, jíž majoritně vlastní ČSTV, má od Melidy získávat roční nájem 43,8 milionu Kč, který se bude zvyšovat podle inflace.