Nový sponzor udržel šumavské běžecké tratě bez poplatků

Železná Ruda - Běžecké stopy letos na Šumavě zpoplatněné nebudou i přesto, že obce na jejich údržbu nemají peníze. Správě parku se podařilo sehnat sponzora, který zaplatí polovinu nákladů. Zároveň se na Šumavě letos otevře nová páteřní běžecká trasa, která spojí západní a jižní okraj Šumavy.

Přípravy na zimní sezonu vrcholí. Správci Šumavy v těchto dnech dokončují most na Horské Kvildě, který se stane součástí nové stopy pro dálkové běžkaře. Tzv. šumavská magistrála spojí Železnou Rudu s Lipnem. „Je dlouhá 140 kilometrů, bude se upravovat dvakrát týdně a propojuje stávající lyžařské okruhy a trasy,“ upřesnil mluvčí šumavského parku Pavel Pechoušek.

Na Šumavě je téměř 600 kilometrů běžeckých tras a více než polovina jich vede přímo národním parkem. O jejich údržbu se doposud staraly hlavně obce. Náklady jsou za zimu dva a půl milionu korun. Obecní rozpočty se ale po novém přerozdělení daní ztenčily. Šumavské obce přišly dohromady o téměř 20 milionů. Údržbu bílé stopy proto chtěly zpoplatnit. Snahu ale přehodnotily poté, co se našel sponzor. „Podařilo se nám v letošním roce najít partnera. Je to rozhodně více než 50 procent nákladů,“ dodal náměstek ředitele parku Tomáš Fait.

Zachráněné peníze budou směřovat hlavně na údržbu páteřní magistrály. Například Modravě, která v rozpočtu přijde o 3,5 milionu korun a stará se o 45 kilometrů tras, tak náklady výrazně neklesnou. „Sponzorovaných tratí generálním sponzorem na území Modravy je to zhruba jedna pětina,“ přiznal starosta Jan Šubrt. Turisté tak musí v letošní sezoně počítat se zdražením parkovného, údržbu stop ale mohou podpořit také koupí suvenýru nebo dárcovskou sms zprávou.

Video Reportáž Veroniky Kabátové
video

Reportáž Veroniky Kabátové