OBRAZEM: Valašský mikulášský jarmek opět přilákal tisíce lidí

Valašské Klobouky - Průchodem mikulášských družin z různých koutů Valašska i ukázkou valašských řemesel, tradic a zvyků vyvrcholil dnes ve Valašských Kloboukách letošní již jednadvacátý ročník mikulášského jarmeku. Nejznámější předvánoční akci ve Zlínském kraji si ani letos nenechaly ujít tisíce lidí. Své umění jim přišlo předvést na 300 řemeslníků z širého okolí. Pořadatelé letos kvůli akci naložili na 360 kilogramů bílého zelí na oblíbenou kyselici.

Největší ohlas mezi účastníky vzbuzovali od dnešního rána početní čerti, andělé a Mikuláši, kterých na jarmek dorazilo kolem sedmi desítek z celého širokého okolí. Pořadatelé při letošním ročníku vyhlásili sedm tradičních jarmekových soutěží, například o nejpěknější mikulášský perník, pečeného pána z kynutého těsta, nejchutnější kyselé zelí či nejkvalitnější starostovskou slivovici. Letošní ročník se přitom zaměřil především na takzvané pečené pány, jejichž tradici v regionu uchovává stále méně rodin. Jde o sladké pečivo z vánočkového těsta, které se splétá do tvaru postav.

Snaha o zachování tradic a zvyklostí je pro jarmek typická. Svědčí o tom i množství řemeslníků, kteří na akci dorazili z celého regionu. „Představují tradiční řemesla, která se snažíme zachovat, jde o výrobu, která souvisí s Valašskem, přísně na ni dohlížíme,“ řekla organizátorka akce Pavlína Kolínková. Jarmek začal už ve čtvrtek vernisáží výtvarných děl, v pátek jej doprovodilo rozsvícení vánočního stromu a koncert v kostele. Akce, na kterou návštěvníky přivezla také souprava historických vozů v čele s parní lokomotivou i autobusy Mikulášského expresu, končí v neděli.

Video Reportáž Josefa Kvasničky
video

Reportáž Josefa Kvasničky