Regionální radu Jihozápad i nadále povede Ivo Grüner

Písek - Radní Plzeňského kraje Ivo Grüner (ČSSD) zůstává předsedou Výboru regionální rady Jihozápad. Novým místopředsedou se stal druhý náměstek jihočeského hejtmana, sociální demokrat Jaromír Slíva. Rozhodl o tom dnes na svém zasedání výbor regionální rady. „Dodržujeme tradici, úřad sídlí v Českých Budějovicích, předseda je proto z Plzně a jeho zástupce reprezentuje Jihočeský kraj,“ uvedla ředitelka úřadu ROP Jihozápad Ivana Makovičková. Výbor rozhodoval také o budoucím rozdělování peněz. Do roku 2015 zbývá pro Jihočeský a Plzeňský kraj už jen necelá miliarda. Prioritou budou investice do dopravy. 

ROP Jihozápad rozdělil už zhruba 90 procent z 18,4 miliardy korun určených na období v letech 2007 až 2013. Na lednovém zasedání chce regionální výbor představit komplexní analýzu čerpání financí. Podle ní pak rozhodne o dalším postupu ve zbývající části šestiletého období, které v příštím roce končí. „Plánujeme vyhlášení posledních výzev. Jedna se určitě bude týkat opravy místních komunikací,“ řekla Makovičková.

Fungování ROP Jihozápad provázely v minulosti i pochybnosti. Na podzim 2009 policie zabavila na Úřadu regionální rady Jihozápad počítače, které však po čtyřech dnech vrátila, vyžádala si také různé dokumenty. Policie tehdy vedení úřadu nesdělila důvody vyšetřování a nikdo nebyl obviněn. Později detektivové z protikorupční policie začali stíhat vysoce postavené úředníky úřadu, kteří čelili obvinění ze zneužití pravomoci. Před měsícem pražský městský soud bývalého šéfa úřadu Jiřího Trnku i jeho podřízeného Martina Půlpytla osvobodil.

Video Reportáž Veroniky Kabátové
video

Reportáž Veroniky Kabátové