Korupce v pražské ČSSD - policie navrhla obžalovat 17 lidí

Praha - Protikorupční policie navrhla obžalovat 17 lidí kvůli korupci při hlasováních na schůzích pražské ČSSD. Mezi obviněnými jsou například pražský zastupitel Lukáš Plachý či dřívější šéf místní organizace v Praze 9 František Kolínský. O kauze informovala Česká televize už v březnu.

Zdroj: ČTK/getphoto.cz Autor: Martin Malý

Policie dva z obviněných stíhá pro trestný čin podplacení, zbylých 15 pro přijetí úplatku. Podle detektivů v letech 2009 a 2010 dávala dvojice úplatky svým spolustraníkům za to, že vstoupili do ČSSD v Praze 9 a následně hlasovali podle jejich pokynů. Tímto způsobem prý byla ovlivňována hlasování ve prospěch předem určeného člověka, a to jak při sestavování kandidátek pro sněmovní volby, tak i při volbách do pražského zastupitelstva.

Své spolustraníky údajně upláceli právě Plachý s Kolínským. Plachý již dříve jakoukoli vinu odmítl. ČSSD v souvislosti s kauzou požadovala rozpuštění buňky na Praze 9. Proběhl i audit členů, podle redaktora ČT Vladimíra Keblúška ale rozpuštění nakonec nebylo nutné. Patnácti lidem, kteří jsou viněni z přijetí úplatku, totiž členství zaniklo, protože neplatili členské příspěvky, a Plachý s Kolínským mají členství pozastaveno.

Za trestný čin podplacení hrozí dvojici až dvouleté vězení, zbylým za přijetí úplatku až tříletý trest odnětí svobody. Policie skupinu obvinila začátkem března, v minulém týdnu případ předala Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 9, které bude rozhodovat o podání obžaloby.

Údajné uplácení v pražské ČSSD však policie začala řešit již před zhruba dvěma lety. Tehdy média zveřejnila nahrávky o tom, že radní ČSSD Plachý údajně za dobré místo na kandidátce přislíbil jednomu ze spolustraníků 100 000 korun. Plachý tehdy korupci odmítl, ale ihned rezignoval na funkci v radě.

Video Komentář Vladimíra Keblúška
video

Komentář Vladimíra Keblúška