Prezidentskou debatou začaly Oslavy Prahy, v sobotu lákají muzea a galerie

Praha - Široký kulturní program zdarma či za výhodné vstupné nabízejí dnes a v sobotu Oslavy Prahy, které se konají už počtvrté. Dějištěm dnešního slavnostního večera je nová budova Národního muzea. Od 18:00 tam proběhla debata s prezidentskými kandidáty, soubor Divadla Na tahu má na programu Havlovu Audienci a nakonec všechna vážná témata odlehčí koncert Ivana Mládka a jeho Banjo Bandu. V sobotu se pak zdarma či se slevou otevřou brány řady muzeí a galerií.

Podvečerní debaty kandidátů na prezidenta se zúčastnili Miloš Zeman, Přemysl Sobotka, Jiří Dienstbier, Vladimír Dlouhý, Jana Bobošíková, Vladimír Franz a Táňa Fischerová. Kromě politických, zahraničně směrovaných i ekonomických témat se diskuze týkala také Havlova odkazu demokracie a morálky. Ivan Mládek pak po divadelním představení podle Kozlera odehraje koncert „na počest jakéhokoli prezidenta“. Páteční slavnost by tak měla od politických témat prezidentské diskuze a morálních dilemat Havlovy hry vyústit do zábavy a optimismu. „To znamená, že se na to prezidentství koukáme ne úplně vážně, ale trochu s nadhledem, a to se nám líbí,“ dodal s úsměvem ředitel Národního muzea Michal Lukeš.   

Sobota nabídne otevřené dveře například do Národního muzea a Národní galerie, Uměleckoprůmyslového muzea, Muzea hlavního města Prahy, Muzea Policie ČR nebo Galerie hlavního města Prahy. „Ve všech stálých expozicích Národní galerie v Praze je sníženo základní vstupné o 50 procent. Týká se to i výstav včetně Slovanské epopeje ve Veletržním paláci,“ zmínil náměstek ředitele Národní galerie Nikolaj Savický.

Na Slovanskou epopej se mohou Pražané podívat za poloviční cenu
Na Slovanskou epopej se mohou Pražané podívat za poloviční cenu

Minimálně stejný počet návštěvníků jako loni, tedy 3 000, očekávají ve Štefánikově hvězdárně na Petříně. „Zpřístupňujeme prostory hvězdárny, které jsou běžně návštěvníkům uzavřeny. Je to například kupole s naším robotickým dalekohledem,“ uvedl vedoucí hvězdárny Jakub Rozehnal. Návštěvníci tak přes den mohou pozorovat slunce, po setmění například planetu Jupiter.

Video Reportáž Luďka Jíry z prvního dne oslav
video

Reportáž Luďka Jíry z prvního dne oslav