Radu, bývalého šéfa Agro Jevišovice, soud zprostil obžaloby

Brno - Brněnský krajský soud zprostil bývalého šéfa zemědělské firmy Agro Jevišovice Bohumíra Radu obžaloby z podvodů s evropskými dotacemi. Státní zástupce mu navrhoval šest let vězení za údajná pochybení při výstavbě dvou bioplynových stanic ve Velkém Karlově na Znojemsku. Policie tehdy dospěla k závěru, že firma neoprávněně získala od EU dotaci 60 milionů korun. Žaloba se proti verdiktu odvolala. Kauzou se proto bude muset zabývat olomoucký vrchní soud.

„Důkazy v tomto případě nejsou takového charakteru, aby bylo možné jej uznat vinným,“ uvedla v odůvodnění rozsudku soudkyně Dana Kancírová. Podle soudu nebylo prokázáno, že by Rada chtěl uvést záměrně ministerstva zemědělství a průmyslu nebo Evropskou unii v omyl. Stejně tak se neprokázalo, že by se chtěl na jejich úkor obohatit.

Soudkyně upozornila, že případ spadá do doby, kdy se ČR teprve učila čerpat evropské dotace. Podle soudkyně bylo toto období spojené s „nejasnými výklady postupů“, což se projevilo i v tomto případě. Kancírová zároveň uvedla, že stavba bioplynových stanic byla kontrolována státem.


Podle státního zástupce Aleše Sosíka nastal problém v roce 2006 při jednáních o přidělení dotace. Firma na ni nárok měla. V době podání žádostí už ale byly stanice zčásti postavené. Na dvě bioplynové stanice ve Velkém Karlově firma dostala po 30 milionech z evropských dotací. Obě bioplynky stojí a jsou v provozu.

Problém vznikl podle obžaloby i u výběrového řízení na dodavatele stavby. Neproběhlo prý řádně, což byla podmínka pro přidělení dotací. Na nesrovnalosti přišli auditoři EU při prohlídce dotačních žádostí Agro Jevišovice a dali podnět k jejich prověření. Podle dnešního verdiktu ale pochybení nevzniklo. 

Rada vinu od začátku odmítal, připustil jen administrativní chyby

Rada při zahájení procesu vinu odmítl. Připustil jen možné formální chyby v administrativě. Poukázal na to, že na stavbě bylo několik kontrol a nezjistily nesrovnalosti. V době podání žádostí o dotaci prý byl z obou objektů postaven pouhý zlomek. Rada uvedl, že šlo jen o přípravné práce na stavbu.

Výstavba bioplynových stanic byla ostře kritizována mnoha lidmi, kterým vadil zápach. Rada dnes řekl, že už tři roky stanice živočišný odpad nezpracovávají, že jde o staré problémy, které jsou vyřešeny.

Agro Jevišovice patří k největším zemědělským podnikům v zemi. Společnost má mimo jiné i hospodářský chov krokodýlů. Před rokem ji koupila skupina Agrofert podnikatele Andreje Babiše. Bioplynové stanice ale provozuje společnost Zevo Boskovštejn, v jejímž čele stojí Rada.