Na Modravu se záchranka dostává pozdě, pomůže nová stanice

Modrava (Šumava) - Záchranná zdravotnická služba Plzeňského kraje stojí o zřízení stanice na šumavské Modravě. Podle zákona se totiž musí dostat k pacientovi do dvaceti minut. A to především v zimě v šumavské oblasti většinou dodržet nemůže.

K úrazu nebo nehodě vyjíždí na centrální Šumavu záchranná služba z Vimperka nebo ze Sušice. Jenže do dvaceti minut, které ukládá zákon, nedojede do oblasti Modravy nebo Horské Kvildy ani jedna z nich. Především teď v zimní sezoně. „Vozovky od Čeňkovy Pily nahoru nebo od Dobré Vody nahoru nejsou udržované jinak než pluhováním, takže tam nemáme šanci. To bychom ohrozili sebe i bezpečnost silničního provozu,“ říká Jiří Choc, lékař ZZS Sušice.

Ze Sušice se na Modravu a do okolních obcí dostane sanitka asi za půl hodiny, z Vimperka pak minimálně za 25 minut. Dojezdy má zkrátit nová stanice záchranné služby na Modravě. Pro tu našla obec místo v bývalé rekreační budově. Až do roku 2004 tam sídlil Obecní úřad a horní patro měla pronajaté horská služba. Do přestavěného domu by se záchranka měla přestěhovat ještě letos.

Video Reportáž Zdeňka Mlnaříka
video

Reportáž Zdeňka Mlnaříka

Se záchrankou spolupracuje na Šumavě Horská služba nebo strážní a informační služba národního parku. Jenže ty mohou zajistit jen první pomoc. S vybudováním stanice na Modravě proto spěchá i samotné vedení záchranné služby. „Je to lokalita, kde jsou rekreanti, to znamená mladí lidé, děti, a chceme tu péči zajistit,“ uvedl Roman Sviták, ředitel ZZS Plzeňského kraje. Za loňský rok zasahovali záchranáři na Šumavě u sto třiceti případů.