Jednu z hal textilky Sumtex CZ v Šumperku zachvátil požár

Šumperk - Jednu z výrobních hal textilní společnosti Sumtex CZ v průmyslovém areálu v Šumperku v pondělí večer zasáhl požár. Společnost musela zastavit výrobu technického textilu. Plameny zasáhly především rozsáhlou střechu. Rozšířily se zřejmě ze strojovny s kompresorem, řekl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Při požáru nebyl nikdo zraněn. Jeho příčiny bude během dneška na místě zjišťovat vyšetřovatel. Škoda dosáhla sedmi milionů korun.

Podle obchodního ředitele společnosti Sumtex CZ Martina Mráze je podnik kvůli požáru bez elektřiny. Tkalcovské stroje od rána stojí, požárem ale zasaženy nebyly. „Předpokládám, že do dvou dnů výrobu obnovíme. Možná to bude ještě dnes,“ uvedl Mráz. Kouř z požáru podle něj zamořil sklady, odborníci tak budou muset zjistit, v jakém stavu jsou zásoby už vyrobeného technického textilu.

Šumperská firma 99 procent produkce exportuje do zahraničí, především do Německa, Rakouska či Velké Británie.


V průmyslovém areálu v ulici Žerotínova začalo hořet před 22:00. „Zaměstnanci v podniku zpozorovali zakouření v přízemních prostorech výrobní haly, plameny se velmi intenzivně valily z jedné technické části blízko kompresoru. Následně se také požár pomocí několika ručních hasicích přístrojů a poté i velkokapacitním pojízdným hasicím přístrojem pokusili uhasit, bohužel bez úspěchu,“ uvedl mluvčí hasičů.

Kvůli větracím ventilátorům se oheň rychle rozšířil až ke střeše o rozloze zhruba 80 x 20 metrů. „Přes neúspěch hašení se zaměstnancům podařilo včas utéci do bezpečí,“ doplnil mluvčí. Na místě zasahovalo několik požárních jednotek s osmi cisternami, plošinou a chemickým kontejnerem s dýchací technikou. Oheň se podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Po celou dobu museli hasiči pracovat v dýchacích maskách, celý komplex budov byl zakouřený. Podle Hošáka hasiči zabránili zničení majetku v hodnotě 15 milionů korun.