Otovice odkoupily část trati, kterou kraj plánuje obnovit

Otovice - Otovice na Broumovsku nečekaně odkoupily zbytek bývalé železniční trati k česko-polské hranici. Do vesnice už vlaky dávno nejezdí, kraj ale chystá obnovení trati. Obec popírá, že by odkupem obnovení provozu chtěla blokovat. Chtěla by jej ale využít i k osobní dopravě a jak říká místostarosta obce, vyhnout se jednání „o nás bez nás“.

Vlak už Otovicemi neprojel osm let, ty z Broumova sem přestaly jezdit. U zastávky v polích koleje končí a zarůstají trávou. Přesto si obec koupila úzký pás bývalé trati až k polské hranici, náspy a dva železniční mosty. Celkem dva a půl hektaru.

„Úsek jsme si koupili proto, abychom se mohli zúčastnit všech řízení, v případě obnovení železniční trati. Nechceme, aby nás někdo obešel, protože se jednalo i předtím o nás bez nás,“ říká Josef Barvíř (nestr.), místostarosta Otovic. „Kraj si nemyslí, že by tímto krokem obec chtěla zablokovat celý projekt. S Otovicemi kraj nadále jedná, je pro něj partnerem,“ říká Jiří Hošna, mluvčí Královéhradeckého kraje.

Video Otovice odkoupily trať
video

Otovice odkoupily trať

Kraj chce provoz na trati obnovit. Má už studii a hledá partnera na polské straně. Po kolejích by se měl vozit kámen z nedalekého polského lomu. A přes Otovice je to dál do Polska kratší. „Jednalo by se o pouhé dva vlaky denně, v podstatě by na českém území strávily pouze několik minut,“ uvedl Jiří Mužík, železniční expert. „Obnova trati by podle studie proveditelnosti stála 250 milionů korun, s návratností této investice se počítá v horizontu jedenácti let,“ dodal Hošna.

Obec se netají tím, že je připravená úsek bývalé trati, který koupila, takříkajíc zobchodovat. Za to, že dá souhlas s převozem polského kamene, bude také něco chtít. „Aby k tomu byla samozřejmě osobní doprava,“ dodává Barvíř. V červnu totiž kraj chystá další škrty autobusů. Třeba o víkendu má do Otovic jezdit spoj jediný.