Jaký osud čeká opuštěné továrny v Rokytnici?

Rokytnice nad Jizerou - Různé jsou osudy opuštěných továren spjatých především s textilní výrobou v krkonošské Rokytnici nad Jizerou. Jejich majitelé pro ně měli ambiciózní plány, ne všude se je ale podařilo naplnit. Zatímco v bývalé textilce Rotextile se o prázdninách chystají první koncerty, další areály chátrají a nedaří se je prodat.

Haly kdysi velkého textilního závodu Rotextile musely k zemi. V minulosti dávala firma práci stovkám místních lidí, před sedmi lety se ale výroba přesunula do levnějšího Rumunska. Stát zůstane jen historická hlavní budova. Ruiny v příštích týdnech nahradí koncertní pódium.

Jde zatím o první část proměny průmyslového areálu, na kterém se kromě času podepsali i zloději kovů. Investor plánuje nákupní centrum, apartmány, akvapark nebo lezeckou stěnu na čtyřicetimetrovém komíně. „Celý komplex bude stát více než půl miliardy,“ uvedla Zuzana Počinková, mluvčí společnosti Rotextile.

Německý investor chce i do budoucna zůstat anonymní. Radnice přesto vítá, že alespoň v jedné z několika opuštěných továren se začalo něco dít. „To, že část areálu zmizí, je určitě pro vzhled města pozitivní,“ konstatuje starosta Petr Matyáš (SLK).

Video Reportáž Michala Jemelky
video

Reportáž Michala Jemelky

Obdobný projekt čekal i na továrnu Elitex v Dolní Rokytnici. Areál se měl proměnit v relaxační a sportovní centrum. Jeho majitel ovšem zkrachoval a budova šla do dražby. Za necelých sedm a půl milionu ale o halu nikdo zájem neměl, a cena proto půjde dolů. „K opakované dražbě by mělo dojít v průběhu září,“ informoval zástupce dražební společnosti Lukáš Rychnovský.

Opuštěných průmyslových a zemědělských areálů je ale v okolí města víc. Šance, že se pro ně najde nové využití, než začnou být nebezpečné, je mizivá.