Policisté zatkli na protiromské demonstraci na 60 lidí

České Budějovice – Při dnešním protiromském shromáždění na českobudějovickém sídlišti Máj zadrželi policisté až šest desítek radikálů, kteří sídliště navzdory policejním výzvám odmítali opustit. Třem zadrženým hrozí obvinění, zbylí se podle policie dopustili přestupku. Počet účastníků protestu policie odhadla na 300, nyní jich tam zbývá zhruba 50. Těm policie brání v cestě k sídlišti, kde bydlí početná romská komunita. Oproti předchozím dvěma víkendům je ale situace na místě poměrně klidná. Po poledni se mělo konat další shromáždění na náměstí, na které však dorazilo málo lidí a pořadatelé jej zrušili. 

Demonstraci na sídlišti Máj, kde žije i romská komunita, svolali organizátoři po názvem Proti policejní brutalitě. Účastníci se sešli u multikina a několik desítek z nich se marně snažilo projít přes policejní kordon, který jim na křižovatce ulic M. Horákové a Ant. Barcala bránil v dalším postupu do středu sídliště. Policisté měli výraznou početní převahu. Na místě bylo mnoho těžkooděnců a policejních vozů, zasahovali také policisté na koních a situaci ze vzduchu monitoroval vrtulník.

Policie demonstranty vyzývala, aby vyklidili prostor. Opačným směrem létaly nadávky. Část radikálů se kordon pokusila obejít vnitroblokem, těžkooděnci ale stačili včas zareagovat a vytlačili je zpátky. V policejních poutech následně skončilo kolem 60 lidí, jejichž zadržení sledovala z oken řada obyvatel okolních domů. „Všechny zadržené osoby dostaly dostatek času na opuštění prostoru, ale neopustily jej. Většina z nich byla zadržena kvůli neuposlechnutí policejní výzvy,“ řekl novinářům jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Lidé přišli především vyjádřit svůj nesouhlas s tím, že se situace neřeší. Stěžují si na agresivitu Romů, jejich hlučnost a nedodržování nočního klidu. Tvrdí, že do některých částí sídliště Máj by se nikdy nevydali sami a že by tam určitě nepustili své děti. Demonstrací chtějí upozornit na to, že soužití je skutečně problematické a chtěli by mít klid. 

Nicméně o klidu mluví i Romové. Na krátkém happeningu, na kterém se sešli dnes odpoledne, mluvili o tom, že rozhodně nechtějí nikoho provokovat, že by se pouze chtěli bavit. Účelem shromáždění byla podpora českoromské komunity na sídlišti a zlepšení mezilidských vztahů, stejně jako podpora obětí nenávisti.

Demonstranti se údajně zalekli množství policistů 

Před demonstrací na sídlišti se mělo konat také protiromské shromáždění na náměstí Přemysla Otakara II., kde počítali pořadatelé s účastí přibližně tisíce lidí. Nakonec jich však dorazilo jen několik desítek a organizátoři bez udání důvodu vyhlásili, že akci ruší. Zprostředkovatel komunikace mezi radnicí a pořadateli Jaromír Pytel přítomným novinářům oznámil, že organizátoři dostali strach, a proto akci zrušili.  

Podle jednoho z účastníků shromáždění se akce nekonala proto, že se spousta osob zalekla. „Na facebooku se začaly ztrácet zprávy, komunikace byla najednou někým zpomalována. Myslím si, že to nebylo náhodou, a když vidím, jak málo lidí přišlo, tak to pravděpodobně splnilo účel,“ uvedl účastník shromáždění Ivo Burdík.  

V souvislosti s předchozími demonstracemi a pochody na sídliště Máj policie obvinila pět mužů z násilí proti úřední osobě, při potyčkách bylo zadrženo několik desítek lidí. Do akce zasáhly vždy stovky příslušníků pořádkových služeb.

Konflikty na sídlišti začaly před třemi týdny. 21. června se do sporu dostaly děti na hřišti a následně se zapojilo asi 100 dospělých. Reakcí na konflikt ze hřiště byla demonstrace, která se uskutečnila 29. června. Po ní se několik stovek účastníků shromáždění přesunulo na sídliště Máj, kde se někteří střetli s policisty. V sobotu 6. července pak pořádkové služby zasáhly na sídlišti proti účastníkům další protiromské demonstrace, kteří se tam přesunuli z centra města, kde magistrát zrušil jejich neohlášené shromáždění. 

V souvislosti s předchozími demonstracemi a pochody na sídliště Máj policie obvinila pět mužů z násilí proti úřední osobě, při potyčkách bylo zadrženo několik desítek lidí.

Video Reportáž: Shrnutí celého dne
video

Reportáž: Shrnutí celého dne

Reportáž: Shrnutí celého dne

130713

Vstup reportéra Karla Rožánka (19:00)

Vstup reportérky Anny Chudobové (17:00)

Vstup reportérky Anny Chudobové (16:00)

Vstup reportérky Anny Chudobové (15:00)

Vstup reportérky Anny Chudobové (14:00)

Na sídlišti Máj bude znovu rušno

Přípravy na dnešní protesty začaly už včera, ze sídliště měly zmizet například kontejnery, které demonstranti během minulých akcí využívali jako barikády. Radnice vyzvala obyvatele, aby se protestů neúčastnili, řada z nich ze sídliště odjela. Při potyčkách demonstrantů s policisty bylo při minulých dvou sobotách zadrženo několik desítek lidí. Do akce zasáhly vždy stovky příslušníků pořádkových služeb.

Policisté si za některé zásahy proti demonstrantům vysloužili kritiku, řada lidí je viní z přílišné tvrdosti. Ředitel jihočeské policie Radomír Heřman slíbil, že všechny podněty v tomto ohledu nechá prošetřit.