Na problémovém sídlišti Máj odstartoval projekt pro děti

České Budějovice – Na budějovickém sídlišti Máj zahájila městská diecézní charita dětský projekt Streetwork. Pracovníci charity budou dvakrát týdně organizovat volnočasové odpolední aktivity pro děti. Je to jeden z konkrétních nástrojů prevence, ke kterým organizace přistoupily v souvislosti s tři týdny trvajícími nepokoji a napětím mezi obyvateli. Obyvatelé sídliště se sejdou znovu na začátku srpna, aby vyhodnotili, jak nová opatření fungují. Protiromské nálady v Česku znepokojují i Radu Evropy pro lidská práva, která vyzvala tuzemské úřady, aby dalším nepokojům zabránily.

Nezaměstnanost, drogy a nuda jsou podle místních hlavní problémy, které mezi obyvateli sídliště zvyšují napětí a které je nutné bez prodlení řešit. Na Máji chybí dětská hřiště, odpočinkové zóny a dětem program na prázdniny. Diecézní charita to chce změnit projektem Streetwork. „Budeme mít připravené úplně obyčejné činnosti a hry, s dětmi si budeme také povídat,“ popisuje vedoucí dobrovolnického centra Věra Michalicová.

Tři týdny trvající nepokoje podle sociálních organizací znehodnocují jejich dlouholetou práci v terénu. „Podařilo se nám propojit děti z romských komunit a děti z většinové společnosti. Obáváme se, že tahle situace by nás mohla oddálit od našeho cíle,“ říká Ondřej Trojek ze Salesiánského střediska mládeže.

Video Reportáž Veroniky Kabátové
video

Reportáž Veroniky Kabátové

Po potyčkách, při kterých policie tuto sobotu zadržela 68 lidí, zůstávají na sídlišti ve zvýšeném počtu hlídky, radnice plánuje i přestavbu veřejných ploch. „To je věc, kterou nemůže město rozhodnout samo od stolu. Byli bychom rádi, kdybychom tyto věci mohli realizovat ve spolupráci s místními občany,“ poznamenal náměstek primátora Petr Podhola (ČSSD).

Protiromské akce v Česku neušly pozornosti komisaře Rady Evropy pro lidská práva Nilse Muižniekse. „S velkým znepokojením sleduji opakované protiromské demonstrace v Duchcově a v Českých Budějovicích. Úřady by měly vyslat důrazný signál, že nebudou tolerovány žádné projevy nenávisti,“ řekl Muižnieks. Již v únoru vyzval ve zprávě Rady Evropy Českou republiku k většímu úsilí v integraci Romů.

Naposledy se na českobudějovickém sídlišti Máj demonstrovalo v sobotu - 60 lidí policie zadržela. Třem z nich hrozí obvinění kvůli útokům na policisty. Ostatní spáchali přestupek, když se i přes policejní výzvy snažili dostat do středu sídliště.

Děti z Českých Budějovic se účastní společných aktivit, mohou pomoci zmírnit napětí na Máji.
Zdroj: ČT24