Zámek Kozel vrací kachlovým kamnům vznešenost dob klasicismu

Šťáhlavy - Už přes tři roky zachraňují na státním zámku Kozel vzácná klasicistní kachlová kamna. Ta byla naposledy používána během druhé světové války. Restaurátoři odstraňují následky neodborných oprav a vracejí kamnům původní vzhled. Celkově je na zámku dvacet tři exemplářů. Devět z nich se opraví ještě letos, zbylé pak v příštím roce.

Restaurátoři musí nejprve všechna kamna zbavit špíny, mastnoty a sazí, pak odstraňují následky neodborných oprav, vyškrabávají jednotlivé spáry do hloubky jednoho centimetru a ty pak vyplňují lepidlem a tmelem. Po vytmelení spár se začíná s broušením. V některých případech se nahrazují i ulomené části. Jedna tunová kamna tak zaberou více než týden práce.

Zrestaurovaná kamna na zámku Kozel
Zdroj: ČT24

Konečný vzhled musí co nejvíce kopírovat originál. Zdobení kamen je pokaždé jiné. Časté jsou motivy rostlin. Všechna kamna byla vyrobena na zakázku přímo pro zámek Kozel. Po opravách by měla bez dalšího zásahu vydržet až třicet let.

Zámek KozelZámek Kozel je klasicistní lovecký zámek z konce 18. století. Vznikl pod vedením stavitele Václava Haberditze na objednávku pro Jana Vojtěcha Černína. Byl vybudován jako venkovské sídlo šlechty. V architektuře a vybavení zámku se projevuje i francouzský vliv období Ludvíka XVI.


Video Umění restauráturů
video

Umění restauráturů