Situace v Neškaredicích se zlepšila, obavy z Romů mají ale města v okolí

Neškaredice - Po třech letech opustila Kutnou Horu Agentura pro sociální začleňování. Pomáhala řešit situaci v tamní části Neškaredice, kde si lidé stěžovali na soužití s Romy. Podle agentury se situace zlepšila. Část Romů se ale přestěhovala do blízkých měst a místní se netají obavami. Kutnohorská radnice teď plánuje vybudovat azylový dům a centrum sociálních služeb.

Romové v Neškaredicích bydleli v načerno postavených buňkách a chátrajících domech. Soužití s dalšími obyvateli provázely hádky a stížnosti. „Jsou to lidi, kteří teda naprosto nedodržují žádná hygienická pravidla, na všechno kašlou,“ řekl před dvěma lety Petr Hýžďala, o.s. Neškaredice. Lidé si stěžovali zejména na hluk, pobíhání psů a nepořádek.

Před rokem v Neškaredicích začínali asistenti prevence kriminality. Od té doby se změnilo několik věcí. Kromě lepší docházky dětí do školy i bytová politika. Radnice například vyčlenila část bytů pro sociální bydlení, nejen pro Romy. Změnila se ale ještě jedna věc – část Romů se odstěhovala do Čáslavi, na Slovensko, ale taky do centra Kutné Hory.

„Přibylo ubytoven, přibylo počtu lidí na ubytovnách a samozřejmě tam okolí znejistělo a bedlivě sleduje, jak se ti lidé chovají,“ řekl Jiří Franc (Šance pro Kutnou Horu), místostarosta Kutné Hory. Asistenti prevence kriminality proto rozšířili své pole působnosti. Na práci agentury ve městě naváže i sociální pracovnice. Dál agentura působí už jen v Kolíně a v Mělníku.

Video Soužití s Romy
video

Soužití s Romy