Mariánské Lázně dávají od městské nemocnice ruce pryč

Mariánské Lázně – Mariánskolázeňské zastupitelstvo bude v září jednat o prodeji svého čtrnáctiprocentního podílu v městské nemocnici. Reaguje tak na problémy současného vedení, které stíhá policie pro porušení povinnosti při správě cizího majetku. Manažeři totiž měli z peněz nemocnice poskytnout půjčku společnosti, kterou sami ovládali, a získali tak vlastní prospěch.

„Se čtrnácti procenty podílu v žádné obchodní společnosti nemůžete dělat zázraky a téměř nic neovlivníte,“ vysvětluje důvody k prodeji nemocnice místostarosta Mariánských Lázní Petr Horký. Radnice tak reaguje na ztrátový chod zařízení i na problémy, kterým čelí manažeři nemocnice; podle policie se totiž neoprávněně obohatili na nemocničních financích.

Deník Právo potom informoval, že stíháni jsou oba jednatelé společnosti Antonín Strolený s Miluší Tukovou a dále člen dozorčí rady Vladimír Michalčák. Čtvrtým obviněným má být člověk mimo zdravotnické zařízení.

Většinový vlastník nemocnice v roce 2011 schválil půjčku 64 milionů korun firmě West Bohemia Medical s tím, že nemocnice má peníze dostat zpátky do dvou let se sedmiprocentním úrokem. „V té době to vypadalo jako pro nemocnici výhodný obchod,“ doplňuje místostarosta Petr Horký.

Firma West Bohemia Medical, kterou vlastní oba jednatelé nemocnice a jeden ze členů její dozorčí rady, ovšem peníze okamžitě půjčila další firmě s dvojnásobným úrokem. „Rozdíl v úrocích převyšuje částku 8 milionů korun a jedná se o škodu, která vznikla této nemocnici,“ dodává mluvčí karlovarské policie Pavel Valenta.

Jednatelka považuje obvinění za nesmysl

Jednatelka nemocnice Miluše Tuková považuje obvinění za nesmysl. Podle ní nemocnice část úroků z první půjčky už dostala a nepřijde ani o další peníze. „Nejsem si vědoma toho, že bychom udělali něco špatného,“ řekla Tuková.

Mariánskolázeňská nemocnice přišla na přelomu loňského a letošního roku o část akutních lůžek. Nyní v ní je jen 27 akutních lůžek na interním oddělení. Ostatní lůžka jsou ošetřovatelská nebo následné péče.

Video Reportáž Marka Štětiny
video

Reportáž Marka Štětiny