U německých hranic hoří les, Šumava je v pohotovosti

Modrava (Klatovsko) - Požár lesa na německé straně Šumavy se stále nedaří uhasit. Němečtí hasiči s ohněm bojují od úterý a zásah potrvá nejméně do dnešního večera. V pohotovosti je jednotka dobrovolných hasičů při správě národního parku v Čechách. Správci šumavského parku kvůli němu uzavřeli turistickou trasu z Pramenů na pěší hraniční přechod s Německem Siebensteinkopf (Sedmiskalí).

V Německu hoří podle mluvčího národního parku Pavla Pechouška v oblasti hory Farrenberg, přibližně dva kilometry od české Velké Mokrůvky. Vzhledem k suchému počasí i k suchým pahýlům po kůrovcové kalamitě v místě hrozí rychlé šíření požáru.

Podle bavorského rozhlasu zasáhl oheň asi 5 000 metrů čtverečních lesa v Národním parku Bavorský les. Požár vypukl v nepřístupném terénu, proto se o jeho zlikvidování snaží hasičský vrtulník. Bavorský rozhlas uvedl, že hořet začalo už v úterý a nevelký oheň se téměř podařilo uhasit. Následně se ale na třech nebo čtyřech místech znovu objevil dým a pravděpodobně vítr plameny opět rozfoukal. Jak dlouho potrvá jejich hašení, není podle policie zatím jasné.

Video Vstup Zdeňka Mlnaříka
video

Vstup Zdeňka Mlnaříka

Navzdory celodennímu úsilí se jej stále ještě nepodařilo úplně zlikvidovat. Podle krajského radního Klause Fehlera je problém ve žhavých uhlících pod povrchem země, které hasiči běžně hasí prudkým proudem vody přímo z hadic. Kvůli nepřístupnému terénu je ale příjezd hasičských vozů vyloučen. Vrtulník se proto bude snažit do večera hasit zbytky požáru ze vzduchu. Pokud se mu to nepodaří, budou hasiči ve čtvrtek ráno rozhodovat o dalším
postupu.

„Lokalita, ve které v Bavorsku hoří, je v podstatě noční můrou hasičů. Kořenový požár v rašelinném podloží v lokalitě nedostupné hasičskou technikou jsou důvody, proč nebyl požár ještě uhašen,“ míní starosta Modravy Antonín Schubert. Podle něj je pro takový druh požáru hašení z vrtulníku zcela nevhodný způsob. „Poslední zajímavostí je, že horečnaté rušení přístupových cest znamená, že bude sice vytvářen model divočiny, ale nebude tím zajištěna potřebná obslužnost území,“ dodal starosta.

Protipožární hlídky kontrolují v Čechách Šumavu kvůli extrémnímu vedrům a velkému suchu celý den i část noci. „Kontrolujeme všechna nouzová nocoviště na území parku a také místa, kudy každý den projde nejvíc turistů. Nebo místa, kde neukáznění turisté nejraději nocují načerno. Právě tady je nebezpečí vzniku požáru, například kvůli odhozenému nedopalku,“ doplnil náměstek ředitele parku Tomáš Fait.

Šumava je podle Faita místem se zvýšeným nebezpečím vzniku požáru. Letos proto vznikla ze členů Informační a strážní služby speciálně proškolená jednotka dobrovolných hasičů se základnami v Modravě, Prášilech a ve Stožci. Nejdůležitějším a také nejnákladnějším vybavením parkových hasičů jsou tři velkoobjemové hasicí cisterny pro hašení lesních požárů. Byly pořízeny z Integrovaného operačního programu. Zajištění plné funkčnosti hasičské jednotky musí být splněno do konce letošního roku, jinak hrozila parku milionová pokuta od státního požárního dozoru, dodal Pechoušek.