ROP Severozápad může znovu čerpat dotace, rozhodl Brusel

Karlovy Vary/Ústí nad Labem - Brusel povolil regionálnímu operačnímu programu Severozápad obnovení čerpání dotací. Od září může mezi zájemce rozdělit až šest a půl miliardy korun. Dotační program je dlouhodobě problémový. Evropská komise ho pozastavila kvůli podle ní nedostatečné kontrole. 

„Dopis, který dorazil z Evropské komise do České republiky, zjednodušeně říká, že můžeme spustit operační program,“ sdělil předseda Výboru Regionální rady ROP Severozápad a náměstek hejtmana Karlovarského kraje Petr Navrátil (ČSSD). ROP Severozápad bude mít na rozdělení příjemcům dotací do roku 2015 asi 6,5 miliardy korun, pokud ovšem neodvede 3,1 miliardy do jiných operačních programů, jak předpokládala Nečasova vláda.

O dalším osudu operačních programů rozhodnou 19. srpna zastupitelé Ústeckého a Karlovarského kraje. Pokud schválí přijetí korekce 598 milionů korun pro Ústecký a 308 milionů korun pro Karlovarský, umožní tím obnovení certifikace nových projektů i zaplacení těch již schválených. „Je to poslední šance, jak ještě stihnout peníze vyčerpat. Pak už by se nevypsaly žádné výzvy a možná by ani nebylo na proplacení přidělených dotací,“ řekl Navrátil. Podle něj ministerstvo financí krajům na zaplacení korekce půjčí. Splácet ale musejí začít už letos, dluh by pak byl splacený v roce 2020.

Pěti projektům Krajské zdravotní, která vlastní pět nemocnic v Ústeckém kraji, EK certifikaci nepovolila. „Chtějí si počkat, až skončí policejní vyšetřování v této věci,“ dodal Navrátil.

Video Telefonát Petry Tachecí
video

Telefonát Petry Tachecí

Telefonát Petry Tachecí

16, 08.08.13

Na severozápadě Čech by se do měsíce mohly znovu rozeběhnout pozastavené eurodotace

Chomutov čeká přes rok na chybějící peníze z operačního programu Severozápad.