V Českém Švýcarsku přibylo lýkožroutů, vedení parku kácí

Děčín – V Národním parku České Švýcarsko začalo kácení stromů. Vedení parku tak chce zabránit rozšíření lýkožroutů, kteří začali stromy napadat. Mluvčí parkové správy Tomáš Salov upozornil, že se kácení dotkne pouze jednotlivých stromů, situace podle něj není dramatická.

Lýkožrout smrkový se v Českém Švýcarsku rozšířil kvůli teplému a suchému počasí posledních týdnů. Zaměstnanci národního parku jeho výskyt sledují a na místech, kde hrozí další šíření nákazy, zasahují. „Zasažené stromy z porostu odstraňují a kůrovcové dřevo z lesa vyvážejí,“ uvedl mluvčí správy parku.

Ředitel správy Pavel Benda zdůraznil, že je kácení nutné. Kdyby se proti kůrovci nezasáhlo, mohly by odumřít stromy na rozsáhlých plochách. „Náš národní park je velmi mladý a jeho lesy ještě nejsou zcela připraveny na bezzásahový režim,“ uvedl ředitel Benda. Správa parku se ovšem dlouhodobě snaží nákazám předcházet převáděním smrkové kultury na smíšené lesy. „Dlouhodobým cílem je bezzásahovost na nejméně 75 procentech území národního parku. Dosažení tohoto cíle je však otázkou několika dekád,“ podotkl mluvčí Salov. Lesy, které v bezzásahovém režimu dosud nejsou, podle něj musí správa před negativními přírodními vlivy chránit běžnými lesnickými postupy.

Lýkožrout smrkový, který patří do podčeledě kůrovců a často je jako kůrovec také označován, je hmyz, který se živí lýkem oslabených smrků. Velká kůrovcová kalamita zasáhla v minulých letech Šumavu. Vedení národního parku se rozhodlo v napadených oblastech kácet, vyvolalo tak rozsáhlou polemiku, na některých místech probíhaly také protestní akce. Během pěti let Šumavští pokáceli na milion stromů, loni kalamita, která vypukla po orkánu Kyrill v roce 2008, skončila.