Bílý kůň dorazil na hory, Šumava hlásila až 14 centimetrů

Vimperk – Většina Česka sice bude muset na Martinova bílého koně ještě počkat, hory však už sníh pokryl. V Krkonoších je zhruba nad tisíci metry poprašek, zbělela také některá místa Krušný hor. Na Šumavě už jsou místy skutečně bílé svahy, na Churáňově dokonce napadla až čtrnácticentimetrová vrstva sněhu. Lyžařské areály už se pomalu začínají chystat na lyžařskou sezonu a v pohotovosti jsou i policisté, kteří už dnes kvůli sněhu řešili drobné nehody. Na Kvildě dnešního zasněženého Martina využili pro změnu ke zkušebnímu rozsvícení téměř třicetimetrového vánočního stromu.

Po velmi teplém týdnu se vrací podzimní počasí a na horách se po předchozích nesmělých pokusech vrací sníh. Leží na hřebenech Krkonoš, Krušných hor, slabý poprašek je také v Beskydech. Například na krušnohorském Klínovci už leží kolem 5 centimetrů sněhu, nejvíce ho však napadlo na Šumavě.

V lyžařských areálech už vrcholí přípravy na zimní sezonu. Vlekaři kontrolují umělé zasněžování a do deseti dnů od prvních mrazů chtějí třeba na Krušnohorsku otevřít sjezdovky. Loni nastartovali sněhová děla už na konci listopadu. První vydatnější sněžení už přineslo i první problémy řidičům. Policisté proto museli řešit drobné dopravní nehody.

Rekord zaznamenal Churáňov, na Kvildě rozsvítili nejvyšší rostoucí vánoční strom světa

Nejtlustší sněhová vrstva byla na sv. Martina patrně na Churáňově, kde napadlo už čtrnáct centimetrů. Na nejvyšší šumavské hoře Velkém Javoru bylo pět centimetrů podobně jako v Kvildě. Tam nadílku ocenili nejenom kvůli příhodnému svatomartinskému načasování. „Dneska zrovna zkušebně rozsvítíme vánoční strom, takže počasí k tomu máme téměř ideální,“ upozornil starosta Kvildy Václav Vostradovský. A nešlo o jentak ledajaký vánoční strom. S téměř třiceti metry se totiž zapsal jako vůbec největší rostoucí vánoční strom světa a usiluje dokonce o zápis do Guinesovy knihy rekordů.

Video Na Šumavě se rozsvítil nejvyšší rostoucí vánoční strom světa
video

Na Šumavě se rozsvítil nejvyšší rostoucí vánoční strom světa

Na Šumavě se rozsvítil nejvyšší rostoucí vánoční strom světa

Téměř třicetimetrový smrk drží svými rozměry český i světový rekord a usiluje o zapis do Guinnessovy knihy rekordů. Jeho zdobení trvá pět hodin a celkově na něm září čtyři tisícovky světel.

Lyžařské areály finišují s přípravami na zimní sezónu

Krušné hory pod sněhem