Praha vyhlásila vítězný návrh na revitalizaci Štvanice

Praha - Praha vyhlásila výsledky architektonické soutěže na budoucí podobu ostrova Štvanice. První místo odborná porota neudělila, druhé získalo studio RKAW, které chce zachovat atmosféru Štvanice. Návrh obsahuje několik možných variant budoucnosti ostrova, počítá třeba s lávkou z Rohanského ostrova. Pracuje i s možností výrazné stavby s velkým sálem nebo zbouráním současných staveb tenisového klubu. O konečné podobě bude rozhodovat vedení hlavního města.

Vítěze město znalo již od května. Nepředstavilo ho ale, protože se jeden z účastníků odvolal k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). 

Primátor Tomáš Hudeček řekl, že vítězný návrh umožňuje variantní řešení ostrova a navrhuje, jak by se mohla Štvanice dále rozvíjet. Kdy a zda bude návrh uskutečněn, bude muset rozhodnout rada a zastupitelstvo hlavního města, a to především při přidělení peněz v rozpočtu.

Podle předsedkyně komise Aleksandry Udženije je v současné době v rozpočtu hlavního města připraveno asi 10 až 15 milionů korun na projektovou dokumentaci. Ta by měla ve výsledku stát asi 35 milionů korun. Práce na úpravách by podle ní měly trvat minimálně pět let a celkové náklady není v současné době možné určit. Záležet bude na tom, co Praha bude chtít na ostrově realizovat.

Video Vstup Zuzany Smieškové
video

Vstup Zuzany Smieškové

Uskutečnění jedné z variant by podle propočtů vítězných architektů Radka a Lady Kolaříkových trvalo asi 46 měsíců a stálo bez DPH téměř 400 milionů korun. Počítá třeba s lávkou z Rohanského nábřeží, podchodem pod Mánesovým mostem, demolicemi a parkovými úpravami. Další varianty řeší možnost zachování současných staveb tenisového klubu, jejich nahrazení jiným objektem nebo výstavbu na místě bývalého zimního stadionu. Vzniknout by mohla i druhá přístupová lávka z Bubenského nábřeží.

Novým objektem, který by se mohl stát výraznou dominantou, by podle architektů mohla být „výraznější solitérní stavba mimořádného společenského významu“ s kapacitou sálu 2 000 míst a výškou 45 metrů. Popis tak připomíná starší myšlenku, že by na ostrově vznikla koncertní síň.

O třetí místo v soutěži se podělily ateliér Josefa Chybíka a MOBA studio. Architektonická soutěž byla dvoukolová. V prvním kole porota vybrala z 80 soutěžících osm nejlepších návrhů. Všechny soutěžní projekty chce Praha vystavit pro veřejnost. Zpřístupněny budou od 10. prosince do 31. ledna v Kafkově domě na Náměstí Franze Kafky.

Památkově chráněný stadion na Štvanici ze 30. let 20. století Praha nechala zbourat v květnu 2011 kvůli údajně špatnému technickému stavu. Demolice vyvolala nesouhlas velké části veřejnosti. Před rokem vypsalo město soutěž na obnovu celého ostrova, v únoru vybrala komise finalisty a v květnu vítěze. Kvůli odvolání k ÚOHS ho ale nezveřejnilo. Vyhlášení architektonické soutěže pozitivně ohodnotili odborníci, protože naprostá většina zakázek na architektonické projekty se dosud v Praze řešila obchodními soutěžemi, kde rozhoduje především cena.