Pardubické letiště může stavět nový terminál, souhlasí město i kraj

Pardubice – Stavba nového terminálu na pardubickém letišti může začít. Schválili ji na společném zasedání radní Pardubického kraje i Pardubic – právě kraj a město se dělí o akcie aeroportu. Nový terminál by měl zvýšit kapacitu letiště na čtvrt milionu cestujících za rok, téměř dvojnásobek současného počtu. Společnost East Bohemian Airport (EBA) teď musí předložit plán financování.

O tom, zda pardubické letiště skutečně potřebuje nový terminál, přemýšleli akcionáři několik měsíců, od vedení EBA si nechali předložit dvě analýzy, nakonec stavbu podpořili. „Souhlasíme s tím, aby tento projekt realizován byl. Zároveň jsme se shodli na tom, že by měl být realizován co nejdříve,“ řekl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD). Kraj vlastní třetinu EBA, město zbylé dvě třetiny.

EBA teď musí předložit kraji a městu plán financování. „To by mělo být zajištěno kombinací směnečného programu po dobu výstavby s ručením obou akcionářů a bankovního úvěru soutěženého ve výběrovém řízení,“ upozornila pardubická primátorka Štěpánka Fraňková (SPP). Konkrétní podobu financování ale radní ještě stanoví. „Pak budeme mít mandát jednat s bankami,“ doplnil šéf EBA Jan Andrlík. Majitelé letiště se podle něj nemusí obávat, že by se investice nevyplatila, odkázal na analýzu, podle které si letiště na úvěr vydělá a bude bez problému prosperovat.

Video Nový terminál pro pardubické letiště
video

Nový terminál pro pardubické letiště

Pardubické letiště po letech úbytku cestujících vykazuje rekordní čísla. Za první tři čtvrtiny roku přepravilo přibližně 160 tisíc cestujících a meziročně zvýšilo počet odbavených lidí o 62 procent. Již překonalo výsledky loňského roku, kdy letiště přijalo 125 tisíc lidí. Společnost EBA už také po několika letech nevykazuje ztrátu. Loni měla zisk 6,8 milionu korun, předloni přitom byla ve ztrátě osm milionů korun. Loňské výnosy činily více než 107 milionů korun, předloni vykázala EBA výnosy bezmála 63 milionů korun.